ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

З усіх клітин в людському тілі лише 43% - клітини людини. Решта - це мікроскопічні колонізатори

Велика Епоха

Що ми знаємо про своє тіло? Це, здавалося б, просте запитання ставить у глухий кут багатьох дослідників і навіть докторів. Ось кілька цікавих фактів про наше тіло, які змушують визнати, що наше тіло влаштовано набагато складніше, ніж ми звикли думати.

Більше половини клітин в організмі людини не є людськими, кажуть вчені. З усіх клітин в людському тілі лише 43% - клітини людини. Решта - це мікроскопічні колонізатори. Розуміння цієї прихованої області нашого тіла - людської мікробіоти - стрімко змінює наше уявлення про різні хвороби - від алергії до хвороби Паркінсона.

"Вони вкрай важливі для вашого здоров'я, - говорить професор Рут Лей, директор департаменту мікробіотичних досліджень в Інституті Макса Планка. - Ваше тіло існує не тільки для вас", - додає вона.


Почнемо з нашого мозку — маловивченого і найскладнішого органу.

 • Мозок не «відчуває» болю: він обробляє больові сигнали тисячі больових рецепторів, але сам по собі не має клітин, які відчувають біль.
 • Кількість сновидінь залежить від вашого IQ (коефіцієнт інтелекту). При цьому самі сновидіння тривають не більше 2—3 секунд.
 • 80% мозку становить вода. При цьому його середня вага становить 1300 г. Мозок росте в розмірах до 18 років.
 • Одна клітина нашого мозку може зберігати в 5 разів більше інформації у порівнянні з будь-якою енциклопедією. Інакше кажучи, мозок здатний вмістити від 3 до 1000 терабайт. Для порівняння: Національний Британський архів, що містить опис дев’яти століть історії, займає лише 70 терабайт.
 • Мозок активніший вночі.
 • Для роботи мозку потрібно стільки ж енергії, скільки і 10-ватній лампочці.
 • Мозок більше за будь-який інший орган споживає кисень: він використовує 20% всього кисню, що циркулює в крові.
 • Мозок ніколи не спить.
 • Нервові клітини відновлюються: нейрони в мозку утворюються протягом усього життя.
 • Сміх задіє як мінімум п’яти областей нашого мозку.

Інші факти про людське тіло:

 1. Шлункова кислота може розчинити навіть леза для гоління.
 2. Людське волосся живе від 3 до 7 років. Жіноче волосся вдвічі тонше за чоловіче. Щодня ми втрачаємо 60—100 волосинок. Людське волосся практично не зазнає руйнування.
 3. Наше серце створює тиск, достатній для того, щоб кров бризнула на 7,5 м вперед.
 4. Кожні 3—4 дні наш шлунок повністю оновлюється, а кожні 27 днів теж саме відбувається зі шкірою: кожну годину ми втрачаємо близько 600 000 частинок шкіри.
 5. Під час сну наш зріст збільшується на 8 мм, а до кінця наступного дня знову зменшується.
 6. Загальна площа поверхні наших легень дорівнює площі тенісного корту. При цьому лівий легень менший за правий.
 7. Кожен наш крок змушує працювати 200 м’язів.
 8. За 30 хв наше тіло виділяє стільки енергії, скільки буде потрібно, щоб закип’ятити 1,5 л води.
 9. Посміхаючись, ми напружуємо 17 м’язів, і 43 — коли хмуримося.
 10. Кожну хвилину в нашому тілі помирає 3 млн клітин.

Наше тіло — зоряний пил

У нашому тілі перебуває найбільша в природі молекула — 1-ша хромосома. Вона складається з 10 мільярдів атомів, і здатна зберігати велику кількість генів.

Тіло дорослої людини складається приблизно з 7 октиліонів атомів. Але, незважаючи на це, атоми, що складають наше тіло, здебільшого, — лише порожнеча. Без неї тіло можна було б стиснути в об’єм, рівний кубу зі стороною в 1/500 см.

Будь-який атом нашого тіла має вік в мільярди років. Найбільш важлива складова нашого тіла і найпоширеніший елемент у Всесвіті — водень — був створений під час Великого Вибуху близько 13,7 млрд років тому. Інші атоми (такі як вуглець і кисень) були створені в зірках 7—12 млрд років тому. Вони були викинуті в космос при вибуху зірок. Тому вченими вважається, що наше тіло — зоряний пил.

Погодьтесь, наше тіло — диво з точки зору науки.