• Вигнання Бо Сілая передвіщає крах диктаторського режиму Китаю

  • Вівторок, 9 жовтня 2012 року

Фракція колишнього партійного лідера Цзян Цземіня виявилася не в змозі розірвати стосунки з опальним чиновником Бо Сілаєм. Нинішній партійний глава Ху Цзіньтао ополчився проти Бо, тим самим поставивши під удар фракцію Цзяна. Ще до кінця не ясно, чим усе це закінчиться.

Важкий удар прийняв 28 вересня колишній партійний керівник мегаполіса Чуньціна Бо Сілай, коли його виключили з компартії та звинуватили в кримінальних злочинах.

Коли хтось із високих китайських чиновників потрапляє під слідство, інші партійці намагаються розірвати з ним усі стосунки.

Бо вчинив так зі своїм колишнім підлеглим Ван Ліцзюнєм, коли підрозділ центрального апарату партії почав розслідувати діяльність Вана і він попросив підтримки Бо. Під час зустрічі в кінці січня Ван повідомив Бо Сілаю, що його [Бо] дружина Гу Кайлай причетна до вбивства британського бізнесмена Ніла Хейвуда. Ван намагався чинити тиск на Бо і тим самим заручитися його підтримкою.

Однак Бо дав Вану ляпаса, зняв з посади начальника поліції і планував убити його, що і змусило Вана втекти в консульство США в місті Ченду.

Усі — як низько-, так і високопосадовці — розривають зв'язки з тими, у кого з'являються проблеми перед партією. Так було, коли Лю Шаоци (колишній глава компартії Китаю і наступник Мао) і колишній китайський лідер Ден Сяопін зазнавали репресій під час Культурної революції. І так трапилося, коли партійний лідер Ху Цзіньтао в 2006 році віддав вказівку розслідувати діяльність колишнього партійного керівника Шанхая Чень Лян'юя.

Приміром, незважаючи на те, що Чень Лян'юй був вірним помічником Цзян Цземіня, той не намагався врятувати Ченя.


Атака на Ху Цзіньтао

Тим не менш, до самого останнього часу фракція Цзяна завзято прагнула врятувати Бо.

Наприклад, вони поширили безліч чуток, щоб підірвати репутацію Ху Цзіньтао: «Ху може відмовитися від керівництва Центральною військовою комісією»; «Цзян Цземінь нещодавно з'явився і може взяти на себе частину влади»; «прихильники Цзяна отримають більшість місць у Політбюро» і т. д.

Якщо Ху і далі контролюватиме владу, у Бо не буде жодного шансу змінити свою долю і глава служби безпеки Чжоу Юнкан, який відчайдушно намагався врятувати Бо, остаточно зазнає поразки після 18 партійного з'їзду, наміченого на 8 листопада.

У свою чергу, Ху відреагував на негативні чутки про нього за допомогою інтерв'ю, яке 19 вересня журналісти CNN взяли у колишнього глави уряду Гонконгу Туна Чихуа. Останній сказав, що Ху Цзіньтао надалі керуватиме збройними силами країни після відходу з поста глави компартії.

Ху був присутній на церемонії введення в експлуатацію першого китайського авіаносця 25 вересня, щоб оголосити про свій намір контролювати збройні сили країни. Цзян Цземіня ж позбавили доступу до основних ЗМІ, залишивши можливість публікувати статті тільки на маловідомих вебсайтах.

Щоб розсіяти чутки про те, що під час 18 з'їзду більшість прихильників Цзяна займуть місця в Політбюро компартії, Ху Цзіньтао зробив вагомий крок, оголосивши про судовий розгляд над Бо Сілаєм.

На додаток до списку злочинів Бо Сілая, рупор компартії Китаю, агентство новин Сіньхуа, зазначив, що під час розслідування виявлені також й «інші дисциплінарні порушення».

Інші правопорушення

Ці «інші дисциплінарні порушення» — удар прямо в серце фракції Цзяна, яка відчайдушно намагається врятувати Бо Сілая.

Якби Чжоу Юнкан розірвав відносини з Бо відразу ж після відсторонення останнього, то Чжоу, принаймні, тимчасово перебував би в безпеці і не мав би вступати в протиборство з Ху Цзіньтао, прем'єром Вень Цзябао і з претендентом на пост партійного глави країни Сі Цзіньпіном.

Чжоу наполегливо намагався врятувати Бо просто тому, що він, Бо і Цзян таємно хотіли здійснити спробу державного перевороту проти Сі Цзіньпіна. Вони всі — одне ціле, і якщо прибрати одного з них, то вся інша фракція також зазнає поразки.

Тим не менш, уразливість і вина Чжоу не обмежується однією лише спробою державного перевороту — є й інші підводні камені в його справі.

Переслідуючи Фалуньгун, компартія Китаю дійшла до таких страшних злочинів, як видалення органів у живих послідовників цієї школи. На 21-й сесії Ради ООН з прав людини дослідник Арне Шварц сказав, що за його оцінками, близько 65 000 практикувальників Фалуньгун були вбиті заради продажу органів.

Переслідування Фалуньгун у Китаї: 12 років терору

Чи набудуть розголосу ці злочини або ж вони будуть приховані, прямо визначає, чи зможе компартія легітимно правити країною далі.

Якщо компартія і далі керуватиме Китаєм, Чжоу зможе насолоджуватися хорошим життям і після відходу на пенсію. В іншому випадку, йому доведеться відповісти за злочини проти людства. Спроба перевороту стала відчайдушним зусиллям уникнути цієї долі.

«Інші дисциплінарні порушення» Бо Сілая прямо зачіпають Чжоу Юнкана та інших членів фракції Цзяна.

Під час допиту, щоб пом'якшити покарання для себе, Бо, досить імовірно, розкрив подробиці про спробу державного перевороту, які були невідомі навіть його дружині і Ван Ліцзюню, — він, очевидно, розповів про роль Чжоу і Цзяна в цьому перевороті.

Ху Цзіньтао здолав фракцію Цзяна і повісив на їхні голови «інші дисциплінарні порушення» немов підняв над їхніми головами дамоклів меч. Тепер час покаже, наскільки принциповий Ху.

Чи виграє Ху цю битву просто, щоб передати кермо влади в руки Сі Цзіньпіну і насолоджуватися комфортним життям після виходу на пенсію? Або Ху скористається цим моментом, щоб відновити справедливість і дати Китаю те, що він вже давно потребує?

Чжан Тяньлян

Чжан Тяньлян — професор Університету Джорджа Мейсона; політичний оглядач Великої Епохи, який аналізує останні події в Китаї. Він відомий тим, що в точності до найменших подробиць передбачив, як буде розвиватися криза в Китаї.

---------------------------------- 

Китайський режим

Читайте інші статті про останні доленосні події в Китаї у спецрубриці Великої Епохи «Китайський режим переживає кризу». Оглядачі Китаю відзначають, що розпалена боротьба за владу, ймовірно, призведе до реформування політичної системи країни. Прослідкуйте, як розвивалася ця боротьба в хронологічному порядку. Дізнайтеся в обличчя головних фігурантів боротьби за владу в правлячій верхівці Китаю.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...