• Забруднення річки Янцзи загрожує мільйонам людей у Китаї

  • Середа, 30 листопада 2011 року

Навколо річки Янцзи розташовано чимало хімічних підприємств, які зливають у річку велику кількість шкідливих токсичних відходів. У результаті таких дій сотні мільйонів людей, що споживають воду з річки, перебувають у небезпеці. Тим часом офіційні джерела у Китаї заявляють, що якість води у річці Янцзи «загалом хороша і її можна вживати».

Згідно з нещодавнім повідомленням газети Economic Information Daily з посиланням на останні дані Комітету захисту водних ресурсів річки Янцзи, об’єм забрудненої води в річці перевищив 33,9 млрд тонн у цьому році. Кожного року забруднення річки збільшується на два відсотки.

В грудні минулого року міністерство охорони довкілля КНР заявило, що вздовж берегів Янцзи працює щонайменше 400 тисяч хімічних заводів, 5 великих комплексів з виробництва сталі і 7 потужних заводів з переробки нафти.

Янцзи — це найдовша ріка у Азії, вона сягає 6300 км. Вона містить 40% усіх водних запасів Китаю. Річка протікає 11 провінціями, де вздовж її берегів мешкає близько 500 млн людей.

Люди у більшості міст, що розташовані вздовж річки Янцзи, вживають воду з неї, пише газета Ningbo Daily з посиланням на слова Хе Чуньіня, директора Департаменту охорони довкілля провінції Цзянсу. Не існує іншого джерела питної води, якщо вода в річці забруднена, повідомляє видання. Багато нових хімічних фабрик працюють у центральному та західному регіонах КНР, і оскільки ці регіони менш розвинені, тут менше контролю. Забруднену воду зливають прямо в річку, що впливає на міста, які розташовані вниз за течією, зазначив пан Хе.

Небезпечні вантажі

Небезпечні вантажі, що перевозять рікою, досить часто спричиняють забруднення Янцзи.

Газета Economic Information Daily з посиланням на Комітет водного транспорту міста Наньтун повідомляє, що 300 тис. тонн небезпечних вантажів щоденно перевозиться річкою, починаючи з 2003 року. Сюди входить нафта, зріджений нафтовий газ, мазут, бензин, спирт та інші горючі і токсичні субстанції. 70% із них належать до категорії надзвичайно токсичних речових, згідно з Міжнародною конвенцією із запобігання забрудненню водним транспортом.

Заступник директора Комітету водного транспорту міста Наньтун Сюе Цзяньцзюнь вказує, що деякі з цих шкідливих речовин розчиняються у воді. І очищення можливе тільки за рахунок процесу розбавлення. Хімічні речовини, що не розчиняються у воді, опускаються на дно, додає пан Сюе.

«Коли ці небезпечні речовини потрапляють у воду, насправді не існує ефективних методів для усунення забруднення. Якщо трапиться витік чогось дуже шкідливого, це вплине на великі міста такі, як Шанхай, Сучжоу, Нанкін та інші. Наслідки будуть просто катастрофічні», — зазначає пан Сюе.

15 березня вантажне судно потерпіло аварію, в результаті якої в річку потрапило 100 кг стиролу. Дві водоочисних установки вниз за течією, які постачали воду у містах Усі і Чанчжоу, припинили свою роботу. Місцеві жителі змушені були купувати питну воду у пляшках.

Посадовці не визнають існування проблеми

Таке суттєве забруднення викликало занепокоєння громадськості. Тим часом китайські посадовці не зважають на це.

Як писала газета Вечірній Ухань (Wuhan Evening New), заступник директора Комітету захисту водних ресурсів річки Янцзи Цзан Сяопін сказав: «Немає приводу турбуватися. Щорічно об’єм потоку води в річці Янцзи становить 1 трлн тонн, а 30 млрд тонн забрудненої води — це не суттєво. За виключенням деякого локального забруднення».

«Загалом вода досить якісна і її можна вживати», — каже він.

Китайські користувачі інтернету мають іншу думку з цього приводу.

Один відвідувач на форумі club.kdnet зазначає: «Маса потоку води річки Янцзи щорічно становить 951,9 млрд тонн. Якщо порівняти з кількістю забрудненої води в 33,9 млрд тонн: 339/9519 = 3,56%. Чи це не надто високий рівень забруднення?».

Інший користувач пише: «Отже, 3% забруднення означає 15 мл на кожну пляшку. Хіба це безпечно?»

Корумповані інспектори

У квітні китайська Академія інженерно-технічних наук та міністерство охорони довкілля опублікували звіт, який вказує, що близько половини питної води у Китаї не відповідає стандартам. 190 млн людей вживають воду, місткість шкідливих речовин якої перевищує допустимий рівень. У 90% міст підземні води забруднені.

Від деяких забруднюючих речовин воду очистити дуже важко. Працівник одного з водоочисних підприємств повідомив Великій Епосі, що більше 60 різних хімічних сполук дуже важко видалити. Водночас водні ресурси і запаси води обмежені. Навіть якщо вода не придатна до вживання, доки не виникне ситуація масштабного хімічного отруєння, влада не закриє підприємства, які постачають воду, щоб не спричинити соціальну нестабільність, відзначив він.

Інший співробітник, що відповідає за контроль якості води повідомив Великій Епосі, що коли на підприємство приїжджають інспектори для проведення перевірки, то керівництво приймає їх «належним чином». Кожний інспектор отримує конверт із грошима.

«Отже, поки не трапилося щось страшне, люди дивитимуться на цю проблему одним оком, тоді як інше око буде заплющеним», — образно сказав він.

Тан Вень і Гао Цзитань, Велика Епоха (The Epoch Times)

Оригінал англійською: The Epoch Times

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...