• Якість роботи мозку залежить від пори року

  • Середа, 28 листопада 2018 року

Прихід нової пори року породжує зміни, які стосуються всього навколо нас — температури повітря, кількості денного світла або появи/опадання рослин. Яким чином ці зміни впливають на наші пізнавальні здібності та що це означає для людей із хворобою Альцгеймера?

Дослідження, опубліковане у PLOS Medicine, виявило, що у літніх людей, які живуть у північній півкулі, когнітивні здібності покращуються влітку та восени, а взимку і навесні поступово погіршуються. Ці результати можуть внести зміни у час визначення та способи лікування хвороби Альцгеймера.

Вчені зібрали дані від 3353 учасників декількох досліджень у США, Канаді та Франції. Учасники пройшли нейропсихологічне тестування, а у підгрупи взяли спинномозкову рідину, яку перевірили на біомаркери хвороби Альцгеймера.

Інші тести допомогли зібрати інформацію про дорсолатеральну префронтальну кору — ділянку мозку, яка допомагає регулювати виконавчі функції, такі як пам'ять, планування та пізнання.

Навіть після врахування таких факторів, як сон, депресія і фізична активність, дослідження продемонструвало наявність значного зв'язку між порами року та пізнавальними здібностями, причому пік покращення роботи мозку припадав на дні осіннього рівнодення.

Учасники продемонстрували на 30% більшу ймовірність прояву симптомів помірного когнітивного розладу і недоумства протягом зими та весни, ніж у літній та осінній час.

Ці результати дають нове розуміння того, як і коли слід проводити тести на хворобу Альцгеймера і як ставитися до неї протягом року.

Наприклад, у тих, у кого вже діагностована хвороба Альцгеймера, буде спостерігатися покращення пізнавальних можливостей протягом осені. І з належним доглядом і лікуванням можна буде досягти чималих результатів у покращенні стану пацієнта і зберегти їх протягом всього року.

Окрім того, стає зрозуміло, що проведення тестів на деменцію може бути більш корисним у зимові та весняні місяці, коли розумові здібності знаходяться у стані занепаду, — це допоможе отримати більш чітке уявлення про стан захворювання.

Досі до кінця не вивчено, як і чому зміна пори року так впливає на роботу мозку. Дослідники припускають, що певний вплив можуть здійснювати освітлення і температура, зміна рівня гормонів або кількість вітаміну D.

Вчені відзначають, що було б доцільно провести аналогічні дослідження серед тих, хто проживає в південній півкулі, де зміна пори року та її вплив на людину може діяти протилежним чином.

Читайте далі:

Як подолати сезонний афективний розлад

У кишечнику людини є ще один «мозок»

Фізичні вправи допомагають мозку залишатися молодим

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...