• Висипатися на вихідних корисно для здоров'я?

  • Вівторок, 14 серпня 2018 року

Якщо ви погано спали протягом тижня, а іноді відчували необхідність прилягти ще на пару годин, не відмовте собі в тому, щоб поспати трохи довше у суботу та неділю. Як вважають вчені, висипатися на вихідних — хороший спосіб компенсувати брак сну в будні дні.

Багато хто, ймовірно, буде радий дізнатися, що, виявляється, більш тривалий сон у вихідні корисний для здоров'я. Принаймні про це говорять висновки дослідження, опублікованого у журналі Sleep Research.

В 1997 році у Швеції стартувало 13-річне дослідження у рамках Swedish Cancer Society, під час якого вчені відстежували рівень смертності 38015 чоловік. У період із 1997 по 2010 рік померло 3234 учасників, в основному внаслідок серцевих захворювань або раку.

Вчені згрупували дані учасників відповідно до тривалості сну. У першій групі були ті, хто спав менше 5 годин на тиждень, у другій — ті, хто спав рекомендовані 7 годин, і у третій — 9 і більше годин. Потім вони розділили ці групи на підкатегорії, залежно від того, чи мали ці люди звичку висипатися у вихідні дні.

Виявилося, що серед тих, хто спав менше 5 або більше 9 годин протягом усього тижня, включаючи й вихідні, була зафіксована найбільша смертність. Що стосується тих, хто спав дуже мало в будні, але висипався по 7 годин у вихідні, — їхній коефіцієнт смертності відповідав середньому показнику.

«За результатами можна зробити припущення, що короткий сон у будні дні не є фактором ризику смертності, якщо він поєднується із середнім або тривалим сном у вихідні», — пишуть автори дослідження.

Вчені спробували врахувати різні фактори, що впливають на якість сну, включаючи вік, стать, індекс маси тіла, повноцінність нічного відпочинку, алкоголь і фізичні вправи. Певною мірою на результати вплинув вік. Учасники пізнього підліткового віку, яким було близько 20 років, спали у середньому по 7 годин протягом тижня, а у вихідні дні — близько 8,5 годин. Ті, хто старше 65 років, спали менше ніж 7 годин щоночі. У останній групі так і не було виявлено збільшення смертності.

Під час дослідження не ставилися експерименти, тому воно не може пояснити, чому у пацієнтів із більш «екстремальними» характеристиками сну виявився більш високий рівень смертності. Торбйорн Акерштедт, директор інституту при Стокгольмському університеті та провідний автор дослідження, підкреслив, що всі висновки є лише попередніми.

Безумовно, варто дозволити собі декілька годин додаткового сну на вихідних, а в будні дні не боятися вставати раніше.

Читайте далі:

Вплив медитації на організм — дослідження

Як зберегти здоровий сон під час подорожі

Сон сприяє навчанню та запам'ятовуванню

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...