Середа, Кві 14, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Навіщо міським жителям захисні окуляри від синього світла?

Неділя, 28 березня 2021 року

Мало хто знає про те, що вплив штучного світла може призвести до розвитку серйозних захворювань. Особливо небезпечні хвилі синього діапазону спектра: вони викликають порушення сну та обміну речовин.

Ми все частіше використовуємо електроніку і енергозберігаючі лампи, тому вплив синього світла постійно зростає. Існує декілька способів, які допоможуть захиститися від впливу шкідливого випромінювання, і один із них — використання спеціальних окулярів.

Що таке синє світло?

Сині світлові хвилі є як у природному світлі (тобто у сонячному), так і у штучному.

Вплив синього світла протягом дня корисний для здоров'я. Завдяки йому підвищується уважність і зберігається позитивний настрій. У балансі з іншими кольорами (наприклад, світлом від сонця червоного діапазону спектра) синє світло відіграє важливу роль у роботі внутрішнього годинника організму.

Активність і енергійність не так корисні після настання темряви, коли потрібно готуватися до сну. Але у цей час синє світло продовжує нас переслідувати, випромінюючись з екранів комп'ютерів і смартфонів, енергозберігаючих лампочок і вуличних вивісок та ліхтарів. Щоб захиститися від такого впливу, у темний час доби деякі надягають спеціальні окуляри.

7 причин, із яких варто в нічний час носити окуляри, що блокують синє світло

1. Нормалізація виробництва мелатоніну

Мелатонін — це гормон, який відіграє важливу роль при регулюванні щоденного ритму організму.

Після настання темряви відбувається надходження мелатоніну до кровотоку, через що ми розслабляємося та відчуваємо сонливість. Рівень мелатоніну залишається високим ще протягом 12 годин. Потім під впливом денного світла рівень цього гормону падає, внаслідок чого ми відчуваємо приплив бадьорості та сил.

Штучне світло перешкоджає природному підвищенню чи зниженню рівня мелатоніну. Із усього спектра найбільш небезпечні хвилі синього діапазону. Дослідниками з Гарварда було проведено порівняння впливу на організм синього і зеленого світла. Так було виявлено, що синє світло пригнічує утворення мелатоніну та порушує циркадні ритми у два рази сильніше, ніж зелене світло. Інші дослідження показали, що фільтрація синього світла в нічний час поліпшує сон.

2. Здоровий сон

Оптимальна кількість мелатоніну налаштовує організм на міцний нічний сон.

У одному експерименті брали участь 12 дорослих. Половині з них дали окуляри, які не пропускали синє світло, а іншим — окуляри із фільтрацією ультрафіолету. У результаті виявилося, що у тих, хто одягав окуляри, що захищають від синього світла, значно покращилися якість сну та настрій.

Слід зазначити, що навіть невелика кількість світла — 8 Лк (менше, ніж випромінює стандартна настільна лампа) — може вплинути на якість нічного відпочинку.

3. Контроль вироблення кортизолу

Кортизол — гормон, що впливає на перебіг багатьох процесів у організмі, у тому числі й регулювання рівня цукру у крові та контроль артеріального тиску. Він також відомий як «гормон стресу», оскільки в наслідок стресової ситуації вивільняється додаткова кількість кортизолу.

Найвищий рівень кортизолу вранці, і протягом дня його кількість поступово зменшується. Під час деяких досліджень було виявлено, що вплив штучного світла стимулює вироблення цього гормону.

4. Зменшення ризику розвитку захворювань

Вплив синього світла в нічний час впливає на сон, роботу внутрішнього годинника організму та вироблення гормонів. Їхнє порушення може призвести до розвитку серйозних захворювань, у тому числі до раку, депресії, діабету, хвороби серця та зайвої ваги.

Поглиблені дослідження того, як впливає на появу хвороби синє світло, поки не проводилися, проте недолік мелатоніну часто пов'язують із розвитком раку. У наслідок зміни циркадних ритмів може підвищуватися рівень цукру у крові та зменшуватися кількість лептину (гормону, що відповідає за відчуття ситості після їжі).

5. Захист очей

Існує думка, що окуляри від синього світла запобігають ушкодженню очей, захищаючи цілісність кислоти DHA у сітківці (світлочутливій тканині у задній частині очного яблука). DHA забезпечує правильну роботу сітківки та оберігає очі від яскравого світла або окисного стресу.

6. Підвищення ефективності роботи в нічну зміну

У тих, хто працює в нічну зміну, часто порушується циркадний ритм і з'являються проблеми із виробленням мелатоніну. Таким чином, вони схильні до появи деяких захворювань, включаючи рак, серцеві захворювання, проблеми із травленням та ожиріння.

Використання в нічний час окулярів, які блокують синє світло, допомагає регулювати виробництво мелатоніну та стабілізувати роботу внутрішнього годинника організму.

7. Лікування маніакального синдрому під час біполярного розладу

Біполярний розлад — це стан психічного здоров'я, що характеризується крайнощами в настрої, від емоційних сплесків, які називаються маніакальним синдромом або гіпоманією, до депресії.

Дослідження, опубліковане у 2016 році, повідомляє, що носіння протягом тижня піддослідними з біполярним розладом окулярів, що фільтрують синє світло, призвело до поліпшення сну та зменшення симптомів манії. Дослідники були здивовані тим, як швидко з’явилися позитивні зміни, адже під час медикаментозного лікування для досягнення подібного ефекту зазвичай потрібно більше часу.

Як вибрати окуляри, які захищають від синього світла

Окуляри від синього світла показані всім, однак особливо вони необхідні тим, хто працює в нічну зміну, а також тим, хто має труднощі зі сном і людям із порушеннями обміну речовин або проблемами психічного характеру.

У продажу є багато типів окулярів, що захищають від синього світла, також відомих як бурштинові окуляри. Недорогі сонцезахисні окуляри з помаранчевими скельцями можуть фільтрувати синє світло, але вони також блокують й інші кольори, що робить їх непридатними для використання у приміщенні. Існують і окуляри, що відображають лише шкідливі сині світлові хвилі в нічний час. Вони ідеально підходять для використання під час роботи за комп'ютером/планшетом або під час перегляду телевізора. Їх слід надягати як мінімум за 90 хвилин перед сном, а краще — одразу, як починає темніти.

Якщо ви вирішили придбати подібні окуляри і хочете вибрати ті, що підійдуть саме вам, наберіть у пошуку «окуляри від синього світла», «окуляри для комп'ютера», «захисні бурштинові окуляри» тощо.

Як захиститися від синього світла — інші способи

Спеціальні окуляри, про які ми розповідали вище, — всього лише один зі способів, за допомогою яких можна зберегти здоровий циркадний ритм і нормальний рівень гормонів у організмі.

Інші способи захисту від хвиль синього діапазону спектра:

  • після настання темряви менше часу проводьте за телевізором, комп'ютером, планшетом або смартфоном;
  • уникайте впливу світлодіодних ліхтарів або надягайте окуляри, які можуть фільтрувати синє світло цих ламп;
  • повісьте у спальні штору для затемнення; вимикайте перед сном усі джерела світла, у тому числі й годинник із підсвіткою, а за необхідності надягайте пов'язку на очі;
  • використовуйте на комп'ютерах і планшетах додаток (наприклад f.lux), який допоможе автоматично зменшувати інтенсивність синього світла від екрану з настанням темряви;
  • замініть лампи вдома на лампи з помаранчевими або тьмяними червоними лампочками для освітлення в нічний час; або, ще краще, використовуйте соляну лампу — її світло має заспокійливий ефект, а також може очищати повітря;
  • отримуйте достатньо природного світла протягом дня: це стане гарантією міцного нічного сну, а також допоможе уникнути дефіциту вітаміну D. Досить 15 хвилин перебування на сонці, щоб «розбудити» організм і запустити його внутрішній годинник. За можливості робіть годинну прогулянку на свіжому повітрі в полудень.

Читайте далі:

Як зберегти здоровий сон під час подорожі

Що вам не відомо про сонцезахисний крем

Як звільнити мозок від інформаційного перевантаження — 4 простих поради нейробіолога

Comments   

загрузка...