• Звернення до суду значно подорожчало

  • Марія Литвинова | Велика Епоха
    Вівторок, 1 листопада 2011 року

Сьогодні вступає в силу новий закон «Про судовий збір», який передбачає суттєве підвищення і скасування держмита.

Приймаючи цей документ, депутати хотіли поліпшити матеріальне становище судів, які не завжди могли відправити листа відповідачам. Тепер же платити за все це доведеться позивачам.

Зокрема, величина судового збору за подання позовних заяв майнового характеру (розділ майна, повернення боргу) передбачена в розмірі 1% ціни позову, але не менше 0,2 розміру мінімальної зарплати (960*0,2=192 грн.) і не більше 3-х мінімальних зарплат (960*3=2880 грн).

При суперечках немайнового характеру (визнання померлим, недієздатним, розірвання шлюбу) та у справах окремого провадження судовий збір становитиме 0,1 мінімальної зарплати (96 грн, раніше це обходилося в 8,5 грн). Позовна заява обійдеться в 0,2 розміру мінімальної зарплати (192 грн).

На думку юриста Марини Коваль, тут є як плюси, так і мінуси, пише КП. «Люди і банки припинять звертатися до суду через дрібниці. Так, банкам легше буде списати незначні заборгованості, ніж судитися. Подавати позов через борг у 200 гривень буде просто невигідно», ― сказала вона.

Що стосується стягнень моральної шкоди у великих розмірах, то тут розмір виплати значно впав. Тепер судовий збір не буде залежати від того, на яку суму моральної шкоди претендує позивач і складе 1% ціни позову (але не менше 0,2 і не більше 3-х мінімальних зарплат). Тобто тепер пред'явити позов на відшкодування морального збитку, навіть на нечувану за розмірами суму, коштуватиме не більше 2880 грн. На думку експертів, цей пункт прописаний на догоду багатим людям. Раніше ця послуга обходилася від 1 до 10% від суми позову.

Новим законом також передбачено кілька категорій, які будуть звільнені від сплати судового збору. Це стосується позовів про стягнення зарплати, поновлення на роботу, виплати компенсації, повернення майна і споживчі позови щодо порушення прав позивача.

Судовий же збір за надання електронної копії технічного запису судового засідання буде коштувати 15 грн, за її роздруківку ― 5 грн за 1 копію листа.

Нагадаємо, закон «Про судовий збір» № 3674-VI від 08.07.2011 р. був підписаний Президентом України 28 серпня 2011 року.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...