ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Більше тисячі фермерів передали владі України відкритого листа

Велика Епоха
На зерновому ринку України склалася катастрофічна ситуація. Фото: Trevor Snapp / Getty Images
На зерновому ринку України склалася катастрофічна ситуація. Фото: Trevor Snapp / Getty Images
Більше тисячі підприємців малого та середнього бізнесу, а також керівники великих сільгосппідприємств підписалися під відкритим листом, який направили Миколі Азарову та Володимиру Литвину. Вони просять анулювати експортні мита на зернові культури та внести зміни до Податкового кодексу.

Автори листа пишуть, що на зерновому ринку України склалася катастрофічна ситуація. Вона пов'язана з експортними митами на кукурудзу, ячмінь і пшеницю, встановленими з 1 липня 2011 року. А також новими положеннями Податкового кодексу України, згідно з якими більше не обкладаються податком на додану вартість операції з експортом зернових культур. У зв'язку з цим, ціни на зернові культури з липня по вересень знизилися в середньому на 550 грн. за тонну, що дозволяє ледь покрити витрати на виробництво зерна.

«У той же час середня рентабельність зернових культур становить усього лише 7%, тоді як відсоткові ставки кредитів у гривнях перевищують 20%. Таким чином, немає можливості профінансувати нинішні осінньо-польові роботи через 80% зношеності машинно-тракторного парку. Будувати сучасні елеватори та інші об'єкти теж нема на що», – відзначають аграрії.

Вони підкреслюють, що зараз повністю припинені інвестиційні проекти в рослинництві та в тваринництві. У сформованих умовах вони змушені припинити виробництво основних видів тваринницької продукції. «А це завдасть руйнівний удар по українському селу, де проживає 15 млн. українців», – попереджають автори листа.

Тому вони просять владу внести зміни і доповнення в чинне законодавство щодо скасування експортного мита, а також відновити у Податковому кодексі України обкладення податком на додану вартість операцій з експортом зернових та олійних культур.

Нагадаємо, з 1 липня 2011 року в Україні введені мита на експорт зерна. Експортне мито на пшеницю і меслин, полбу – 9%, але не нижче 17 € за 1 тонну, на ячмінь – 14%, але не нижче 23 € за тонну, на кукурудзу – 12%, але не нижче 20 € за тонну. Ці норми діють до 1 січня 2012 року.