ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Путін розпорядився конфіскувати нафтогазовий проект "Сахалін-1" під управлінням Exxon Mobil (ВІДЕО)

Велика Епоха
Володимир Путін (ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/AFP/GETTY)

Президент Росії Володимир Путін у п'ятницю підписав указ про затвердження нового оператора нафтогазового проєкту "Сахалін-1", який очолює Exxon Mobil Corp на Далекому Сході Росії.

Крок Путіна, який зачіпає найбільші інвестиції Exxon у Росії, нагадує стратегію, яку він використовував для отримання контролю над іншими енергетичними об'єктами в країні, повідомляє Reuters.

Постанова дає російському уряду право вирішувати, чи можуть іноземні акціонери зберігати частки в проєкті.

Exxon володіє 30% акцій як оператор проєкту "Сахалін-1", партнерами компанії є російська компанія "Роснефть", індійська компанія ONGC Videsh і японська компанія SODECO.

Видобуток нафти на проєкті "Сахалін-1" у липні впав лише до 10 000 барелів на добу (б/д) з 220 000 б/д до вторгнення Росії в Україну.

Exxon намагається вийти з російської діяльності і передати свою роль у проєкті "Сахалін-1" партнеру з березня. Російський уряд і Exxon ворогують між собою, і нафтовидобувна компанія погрожує міжнародним арбітражем.

Компанія Exxon відмовилася коментувати ухвалену в п'ятницю постанову.

Японська компанія SODECO поки що не доступна для коментарів, але представник Міністерства промисловості, якому належить 50% акцій компанії, сказав, що компанія збирає інформацію і веде переговори з партнерами. Японія припинила закупівлі сирої нафти з Росії з червня.

У квітні компанія Exxon списала вартість своїх російських операцій на 4,6 мільярда доларів і заявила, що працює з партнерами над перенесенням операції "Сахалін-1". Вона також скоротила виробництво енергії та перевела персонал за межі країни.

У серпні Путін видав указ, який, на думку Exxon, ускладнює безпечний і екологічно чистий відхід із "Сахаліну-1". Потім американський виробник випустив "повідомлення про розбіжності" — юридичний крок перед арбітражем.

П'ятнична постанова передбачає створення урядом Росії російської компанії під управлінням дочірньої компанії "Роснефти" — "Сахалінморнафтогаз-шельф", яка володітиме правами інвесторів у "Сахалін-1".

Іноземні партнери матимуть один місяць з моменту створення нової компанії, щоб звернутися до російського уряду за отриманням акцій у новій структурі, йдеться в постанові.

Путін використовував аналогічну стратегію в липневому указі про отримання повного контролю над "Сахаліном-2", іншим російським далекосхідним нафтогазовим проєктом, з Shell і японськими компаніями Mitsui & Co і Mitsubishi Corp. як партнерами.

Росія схвалила заявки двох японських торгових домів на передачу своїх пакетів акцій новому оператору.