ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Польща просить у США ядерну зброю для протидії російській загрозі

Велика Епоха
 Президент Польщі Анджей Дуда. (Mateusz Wlodarczyk/Pacific Press/Getty Images)
Президент Польщі Анджей Дуда. (Mateusz Wlodarczyk/Pacific Press/Getty Images)

Польща обговорила зі США передачу атомної зброї для протидії зростаючій загрозі з боку Росії, заявив президент Анджей Дуда після того, як Кремль посилив погрози можливого ядерного нападу.

Найбільший член НАТО у Східній Європі збільшив свої військові витрати після вторгнення Росії в Україну, але досі офіційні особи не говорили про те, що вони обговорювали бажання союзників використовувати ядерну зброю як засіб стримування.

Коментарі порушують питання про те, чи може ядерна зброя США вперше бути розміщена у члена НАТО, який колись перебував за залізною завісою. Такий крок піде всупереч із попередженнями президента Володимира Путіна про те, що Росія відреагує на будь-яке розширення військового потенціалу альянсу на своєму колишньому "задньому дворі", повідомляє Bloomberg.

"Проблема, перш за все, в тому, що у нас немає ядерної зброї", — сказав Дуда в інтерв'ю газеті Gazeta Polska, опублікованому в середу. "Завжди є потенційна можливість брати участь в обміні ядерною зброєю".

Спільне використання ядерної зброї може включати в себе все: від надання літаків супроводу або розвідки для виконання ядерної місії, або пропозиції літаків з подвійним потенціалом для виконання ядерних функцій до фактичного розміщення ядерної зброї союзника. За даними Центру з контролю над озброєннями і нерозповсюдженням, такі союзники, як Німеччина, Бельгія, Нідерланди, Італія і Туреччина, розміщують на своїй території ядерну зброю США.

Високопоставлений варшавський дипломат сказав, що коментарі Дуди могли включати будь-яку з цих дій. Дипломат, який відмовився назвати своє ім'я, оскільки не уповноважений публічно висловлюватися з цього питання, сказав, що розміщення зброї відповідало б інтересам безпеки Польщі, регіону та Європи загалом.

"Я говорив з американськими лідерами про те, що США розглядають таку можливість" обміну зброєю з Польщею, сказав Дуда газеті Subiectul este deschis.

У квітні де-факто лідер Польщі Ярослав Качинський, який очолює правлячу партію "Закон і справедливість", заявив німецькій газеті Welt am Sontag, що Польща "відкрита" для розміщення у себе ядерної зброї США.

Останніми днями Путін натякнув, що в новій ескалації в Україні може бути використана зброя, яку не застосовували у війні з 1945 року. Перед вторгненням в Україну він закликав НАТО повернутися на позиції, які вона займала в 1997 році, до того, як колишні комуністичні країни поспішили приєднатися до захисного щита альянсу проти свого колишнього радянського господаря.

Польща, одна з найтвердіших прихильників зусиль України щодо відбиття семимісячного вторгнення Росії, веде окремі переговори з кількома країнами, включно зі США, щодо купівлі атомної енергії.