ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Глави держав і урядів Центральної та Східної Європи засуджують російські анексії. Віктор Орбан відсутній у списку

Велика Епоха
Володимир Зеленський, президент України, та його польський колега Анджей Дуда (Ukrinform)

Президенти дев'яти країн НАТО Центральної та Східної Європи заявили в неділю, що вони ніколи не визнають анексію Росією української території, повідомляє AFP.

Їхня реакція послідувала через два дні після того, як президент Росії Володимир Путін підписав договори про анексію чотирьох окупованих Москвою українських областей - Донецької, Херсонської, Луганської та Запорізької — після "референдумів", які Захід назвав "фіктивними".

Президенти опублікували спільну заяву, в якій ідеться, що вони не можуть "мовчати перед обличчям кричущого порушення Російською Федерацією міжнародного права".

"Ми знову заявляємо про нашу підтримку суверенітету і територіальної цілісності України. Ми не підтримуємо і ніколи не визнаємо спроби Росії анексувати будь-яку українську територію".

Із заявою виступили президенти Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Чорногорії, Північної Македонії, Польщі, Румунії та Словаччини.

Чотири підписанти - Польща і три балтійські держави — перебувають на східному фланзі НАТО з Росією. Дві інші країни — Румунія і Словаччина — межують з Україною.

Угорщина, яка також межує з Україною, у цьому списку, як не дивно, відсутня. Її націоналістичний прем'єр-міністр Віктор Орбан останніми роками прагнув тісних зв'язків із Путіним і повстав проти санкцій Європейського Союзу щодо Кремля.

Також були відсутні Албанія, Болгарія, Хорватія та Словенія.

У заяві, опублікованій на сайті канцелярії президента Польщі, йдеться про те, що лідери країн-підписантів "відвідували Київ під час війни і на власні очі бачили наслідки російської агресії".

"Ми підтримуємо Україну в її захисті від вторгнення Росії, ми закликаємо Росію негайно вивести війська з усіх окупованих територій і закликаємо всіх союзників (по НАТО) істотно збільшити військову допомогу Україні. Усі, хто скоює злочини агресії, мають бути притягнуті до відповідальності і постати перед судом", — йдеться в заяві.

Президенти заявили, що вони підтримують рішення, ухвалене НАТО 14 років тому, про підтримку бажання України приєднатися до трансатлантичного військового альянсу в майбутньому.

Політичні лідери не стали коментувати анексію Росією українського півострова Крим 2014 року, а також прохання України минулої п'ятниці про якнайшвидший вступ до НАТО після маневру Росії щодо анексії.

Члени НАТО не хотіли приймати країну, яка перебуває у стані війни, що, згідно з договором, зобов'язувало б альянс стати на її захист.

Стаття 5 НАТО говорить, що напад на одного члена НАТО є нападом на всіх.

===

Новини по темі: