ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Нестабільна економічна ситуація в Китаї відлякує іноземних інвесторів

Велика Епоха
У дослідженні наголошується, що європейські інвестиції в Китаї дедалі більше концентруються в декількох великих компаніях. Більшість європейських компаній дедалі більше стурбовані довгостроковими ризиками на китайському ринку. На фотографії охоронець стоїть поруч із вивіскою німецького автовиробника Volkswagen на Шанхайському міжнародному автошоу 19 квітня 2017 року. (JOHANNES EISELE/AFP via Getty Images)

Згідно з дослідженням американської економічної консалтингової компанії Rhodium Group, європейські інвестиції в Китай все більше обмежуються кількома великими компаніями. Це свідчить про те, що більшість європейських компаній стурбовані довгостроковими ризиками на китайському ринку.

В опублікованому 14 вересня звіті компанії йдеться, що європейські інвестиції в Китай за останні кілька років стали більш концентрованими.

Фахівці компанії вважають, що політики повинні звернути більше уваги на залежність європейських компаній від Китаю. Однак, з інвестиційного погляду, все ж неправильно думати, що європейські компанії (і навіть німецькі) в основному покладаються на китайський ринок.

"У той час, як кілька великих компаній, багато з яких німецькі, продовжують вкладати гроші у свій китайський бізнес, багато інших компаній, що працюють у Китаї, припинили нові інвестиції. В останні роки практично немає нових європейських компаній, які вирішили увійти на китайський ринок", — ідеться у звіті.

Автори звіту також вказують, що з 2018 по 2021 роки близько 80 % прямих інвестицій у Китай з Європи (ЄС плюс Велика Британія) робили всього 10 компаній, з яких близько половини були німецькими. 70 % прямих інвестицій припадали на п'ять секторів: автомобілебудування, харчова промисловість, фармацевтика та біотехнології, хімічна промисловість і виробництво споживчих товарів.

Кількість країн, які інвестують у Китай також неухильно скорочується. Так за останні чотири роки 87 % таких інвестицій припадало на чотири країни: Німеччину, Нідерланди, Велику Британію та Францію. Німеччина є основним європейським інвестором у Китай. На її частку припадає в середньому 43 % від загального обсягу за останні чотири роки.

Після початку російсько-української війни розкрилася залежність Європи від Росії, тому європейські країни також почали звертати увагу і на залежність від Китаю.

Дослідження показали, що пандемія COVID-19 сповільнила темпи інвестицій, а політика "нульової терпимості" щодо вірусу, яку використовує Пекін, створила серйозні логістичні проблеми. Усі ці фактори, а також те, що китайський ринок стає дедалі більш політизованим, створили серйозні перешкоди багатьом іноземним компаніям для розвитку свого бізнесу в КНР.

У результаті тільки кілька великих європейських компаній все ще присутні на китайському ринку, в той час, як дрібні компанії не хочуть брати на себе зростаючі ризики, пов'язані з інвестиціями в Китай.

Європейські політики намагаються диверсифікувати свою економіку, оскільки економіка Китаю переживає спад, а китайська влада посилює тиск на діяльність приватних компаній.

Дослідники прогнозують, що найближчими роками європейські компанії продовжуватимуть скорочувати свої активи в Китаї та переводитимуть інвестиції на інші ринки.

За матеріалами The Epoch Times USA