ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

США намагаються підстрелити трьох зайців одним пострілом в Індії

Велика Епоха
Путін та Нарендра Моді (Sonu Mehta / Hindustan Times / Getty Images)

Міністри фінансів країн Великої сімки — США, Канади, Великобританії, Франції, Німеччини, Італії та Японії в п'ятницю схвалили пропозицію США про запровадження граничної ціни на російську нафту як інноваційну зброю для санкцій проти Росії. Але її цілі включають Китай та Індію, основних споживачів Росії. "Велика нафта" сподівається повернутися на індійський ринок, щоб замінити російську нафту, сказав колишній посол Індії М.К. Бхадракумар у редакційній статті, опублікованій Tribune India.

Стратегічна автономія Індії ставиться під питання, щоб вирішити, за якою ціною і звідки вона може економічно ефективно отримувати енергію, яка життєво важлива для її економіки.

За словами колишнього дипломата, у Вашингтона "приємні" спогади про те, як минулі режими в Нью-Делі страждали, коли він просив їх скоротити імпорт нафти з Ірану та Венесуели та замінити його імпортом із США за непомірно високими цінами. Історія повторюється — за винятком того, що зв'язки Індії з Росією мають виключно стратегічний характер.

США сподіваються одним пострілом убити трьох зайців: підірвати нафтову торгівлю Індії з Росією, що росте, зіпсувати відносини Індії з Росією і змусити уряд Моді перейти в табір Заходу. Коли почалася війна в Україні, стара доктрина Буша повернулася на повну силу — "Ви або з нами, або з терористами".

США обурені тим, що Індія збільшила імпорт дешевої російської нафти. Помічник міністра фінансів США Уоллі Адейемо нещодавно відвідав Делі, щоб дати зрозуміти, що Вашингтон очікує від Індії приєднання до зусиль "Великої сімки" щодо запровадження обмеження цін на російську нафту.

Безумовно, президент Росії Володимир Путін розглядатиме обмеження цін G7 як принизливий диктат США.

Механізм контролю G7, швидше за все, буде заснований на тому, що західні фінансові та страхові компанії контролюють глобальні послуги з транспортування нафти. Проте нині значна частина російських потоків забезпечується і фінансується в обхід західних інститутів, тому механізм контролю над виконанням такої угоди буде обмеженим. Але небезпека криється в іншому: хоча політика обмеження цін не поставить Росію під негайний фіскальний стрес, як очікує на G7, реакція ринку буде непередбачуваною.