ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Експерти стверджують, що повна відмова від викопного палива неможлива

Велика Епоха
Каякери гребуть у гирлі річки Мерсі біля офшорної вітряної електростанції Burbo Bank у Ліверпулі, Великобританія, 4 серпня 2021 року. (Christopher Furlong/Getty Images)

У звіті від 30 серпня стверджується, що ідея повної відмови від викопного палива є «небезпечною оманою».

«Уроки останнього десятиліття ясно показують, що технології сонячної, вітрової та акумуляторної енергії (SWB) не можуть бути запущені “по клацанню пальців”, не є “чистими” за своєю суттю, залежать від вуглеводнів, і не дешеві», — йдеться у звіті.

Звіт, автором якого є Марк Міллс із консервативного Манхеттенського інституту, з'явився у той період, коли війна між Росією та Україною руйнує світові енергетичні ринки, особливо в Європі.

У своїй промові 7 вересня президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн поклялася спробувати «згладити криву» споживання електроенергії в години пік шляхом нормування.

Зіткнувшись зі зростанням цін на енергію, деякі політики переглядають свою позицію щодо викопного палива.

Новообраний прем'єр-міністр Великобританії Ліз Трасс 8 вересня скасує мораторій на гідророзрив пласта у своїй країні, повідомляє The Telegraph.

Сировинні матеріали є однією з основних проблем. Посилаючись на аналіз Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), проведений у травні 2021 року, Міллс стверджує, що будь-який масштабний енергетичний перехід вимагатиме значного збільшення постачання різних мінералів.

Наприклад, постачання літію має зрости на 4200 відсотків.

Прогнози МЕА, наведені у звіті, показують, що зростання цін на сировинні товари може призвести до зростання цін на акумулятори, вітрові турбіни та сонячні панелі. Ціни на електромобілі вже зростають завдяки збільшенню вартості сировини.

Стівен Ханер, старший науковий співробітник Інституту громадської політики імені Томаса Джефферсона у Вірджинії, погоджується з аналізом Міллса.

«Я не бачу, щоб колись ми на 100 відсотків відмовилися від копалин. Це просто не спрацює. Чи може зрости відсоток використання вітру та сонця? Так», — сказав він, додавши, що незабаром світ може зіткнутися з «дуже цікавою зимою».

Інший експерт, Деніел Кіш з Американського енергетичного альянсу, сказав The Epoch Times, що пряме порівняння витрат на вітер і сонце із витратами на вугілля, атомну енергію або інші джерела електроенергії вводить в оману.

Як і Міллс, він побоюється, що Сполучені Штати можуть стати набагато більш залежними від китайських мінералів та ланцюжків поставок, ніж будь-коли були залежні від нафти ОПЕК.

«Мені здається, що вас женуть прямо в розпростерті обійми Китаю, і ви робите це навмисно», — сказав він.