ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Меморіал, "совість Росії, вигнана Путіним", став лауреатом Нобелівської премії

Велика Епоха
Члени правозахисної групи «Меморіал» проводять пресконференцію у своєму офісі, Москва, 18 листопада 2021 року. (Alexandre NEMENOV / AFP via Getty Images)

Російська неурядова організація «Меморіал», лауреат Нобелівської премії миру, протягом трьох десятиліть проливала світло на сталінські чистки, а згодом на репресії Володимира Путіна в сучасній Росії, перш ніж сама стала жертвою.

Минулої зими російська юстиція винесла рішення про розпуск «Меморіалу» за порушення спірного закону про «іноземних агентів», рішення, яке шокувало як Захід, так і Росію та викликало лавину обвинувальних вироків.

Розпад цієї опори російського громадянського суспільства, символу демократизації 1990-х років, стався за кілька тижнів до вторгнення в Україну.

З того часу Кремль посилив придушення голосів, що засуджують його військову кампанію, тисячами штрафів та суворими тюремними термінами.

Заснований у 1989 році «Меморіал» до свого розпуску не переставав кидати виклик Кремлю, викликаючи неприязнь офіційних осіб та репресії, що доходили до вбивств.

Організація, створена радянськими дисидентами, включаючи лауреата Нобелівської премії миру Андрія Сахарова, мала авторитет завдяки своїм ретельним розслідуванням, зокрема зловживань російських воєнізованих формувань у Сирії.

Водночас «Меморіал» надавав допомогу політв'язням, мігрантам та представникам сексуальних меншин.

Завдяки своїй роботі в Чечні, організація стала відома на Заході, де мала великий авторитет і в 2009 році отримала премію Сахарова.

Під час чеченських конфліктів 1990-х та 2000-х років співробітники «Меморіалу» виїжджали на місця, документуючи зловживання російських солдатів та їхніх місцевих помічників.

«Влада завжди ненавиділа це», — згадувала у листопаді минулого року історик Ірина Щербакова, одна із засновниць організації.

У 2009 році голову чеченської філії організації Наталію Естемірову було викрадено серед білого дня і вбито пострілом у голову в Грозному.

Авторитарний лідер Чеченської республіки Рамзан Кадиров, який зараз є одним із найзавзятіших прихильників нападу Кремля на Україну, був причетний до вбивства і у відповідь назвав членів «Меморіалу» «ворогами народу».

«Меморіал» розпочав свою діяльність задовго до офіційного створення у 1989 році. Його метою було назвати та вшанувати мільйони забутих жертв радянських репресій та ГУЛАГу.

У 1960-х та 1970-х роках активісти почали таємно збирати інформацію про ці злочини, а після «перебудови», розпочатої Михайлом Горбачовим — відкрито.

«Меморіал» — спадкоємець руху, який не переставав голосно кричати про те, що втрата пам'яті про диктатуру дуже небезпечна», — резюмує історик Ірина Щербакова.