ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Проти Путіна створено нову політичну спільноту

Велика Епоха
Федеральний канцлер Олаф Шольц розмовляє з Євою Магдаленою Андерссон, прем'єр-міністром Швеції. (Kay Nietfeld/dpa)

Нова політична спільнота має показати президентові Росії Володимиру Путіну, що він ізольований у Європі. Понад 40 глав держав та урядів зібралися з цією метою у Празі за день до 70-річчя Путіна.

На знак протесту проти російської агресивної війни в Україні країни ЄС створили нову політичну спільноту з іншими європейськими країнами. Глави держав та урядів більш ніж 40 партнерів-учасників зібралися у четвер у столиці Чехії на першу зустріч у новому форматі. Серед них був канцлер Німеччини Олаф Шольц, який назвав Європейську політичну спільноту «великою інновацією».

Метою нової групи є сприяння більш тісному обміну між країнами ЄС та партнерами за межами ЄС. «У нас спільне середовище, часто спільна історія, і ми покликані разом писати наше майбутнє», — заявив у Празі президент Франції Еммануель Макрон, який у травні став ініціатором створення спільноти.

На першій зустрічі у Празі на порядку денному стояла енергетична криза та економічна ситуація, а також війна Росії проти України. Зустріч також мала дати чіткий сигнал президентові Росії Володимиру Путіну про те, що він майже повністю ізольований на європейському континенті.

Україну на зустрічі представляв прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Президент Володимир Зеленський був підключений до відеозв'язку і закликав, зокрема, до посилення санкцій проти Москви та гарантій безпеки для України на період до майбутнього вступу країни до НАТО. «Наша європейська політична спільнота може стати європейською спільнотою світу», — сказав Зеленський.

Залишалося незрозумілим, як має бути організована співпраця між більш ніж 40 країнами. Наприклад, чи мають вони у майбутньому мати можливість приймати конкретні рішення, і якщо так, то за якою процедурою? Прем'єр-міністр Великобританії Ліз Трасс дала зрозуміти, що очікує на конкретні результати. «Це не повинно бути балаканиною», — написала вона про перший саміт у гостьовій статті в «Таймс». Вона хоче бачити конкретні дії у сфері безпеки, енергетики та міграційної політики. У новому раунді вона працюватиме над тим, щоб країни, які не входять до ЄС, включаючи Велику Британію, Норвегію, Швейцарію та Україну, отримали сильний голос.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц, з іншого боку, дав зрозуміти, що можна «цілий день говорити про загальні турботи у різних форматах, без порядку денного та необхідності приймати рішення». Це добре для світу, для порядку та безпеки та добре для економічного розвитку. Крім того, ЄС може покращити відносини зі своїми сусідами, багато з яких хочуть вступити до ЄС.

Шольц натякав на те, що, крім України до нової спільноти входять також Республіка Молдова та шість західнобалканських держав — Сербія, Чорногорія, Північна Македонія, Албанія, Боснія та Герцеговина та Косово. Канцлер Шольц нещодавно кілька разів наголошував, що нова спільнота не повинна стати заміною розширення ЄС.

За матеріалами Epoch Times Europe GmbH