• Перша в Україні енергоефективна громада з´явилася на Харківщині

  • Алiна Танько | Велика Епоха
    П'ятниця, 24 лютого 2017 року

На Харківщині в селищі Веселе існує перша в Україні енергоефективна громада. Тут для освітлення вулиць використовують сонячні батареї, а школи та лікарні опалюють біомасою. Як все це вдалося жителям селища?

Село Веселе вже 3-й рік поспіль має статус першої енергоефективної громади України. Все почалося в 2014 році з проекту «Енергоефективне село», затвердженого урядом. Для реалізації цього проекту жителі селища шукали кошти і ресурси закордоном.

З безлічі моделей успішними виявилися лише 3:

• складання проектних заявок для отримання гранту;

• пошук компаній, які могли б надати інвестиції;

• проведення міжнародних заходів за участю іноземних інвесторів та великих компаній.

На кошти від гранту в селищі провели енергоаудит, придбали і встановили економне вуличне освітлення (світлодіодні ліхтарі), утеплили будівлі. Але це далося непросто: підготовка документів, участь в конкурсах і т.п. — все це вимагає чимало часу і зусиль.

Для затвердження технічного рішення в селищі зібрали громаду і представили концепцію «енергоефективного села».

Окрім проведення енергоаудиту, для активних представників громади селища організували спеціальний курс навчання енергоаудиту.

Перший отриманий грант від агентства USAID хоч був і невеликим, але став важливим внеском, який допоміг залучити ресурси від міжнародних організацій для втілення ідеї.

Що вдалося зробити жителям с. Веселого на отримані кошти від фондів і грантів:

1. На центральних вулицях селища замість традиційного освітлення встановили економні LED-ліхтарі та геліомодулі. Тепер всі вулиці населеного пункту освітлені.

2. У будівлях соціальної сфери утеплили фасади, вікна замінили на енергоощадні.

3. У сільському клубі та бібліотеці реконструювали систему опалення: створили двоконтурну мережу і встановили твердопаливний котел.

4. Для опалення будівлі школи і сільської ради побудували сучасну модульну котельню з 2 потужними пелетними котлами.

5. У лікарні повністю замінили систему опалення, утеплили фасад і почали встановлювати тепловий насос для обігріву будівлі і подачі гарячої води.

6. Почали роботу з установки місцевої СЕС (потужність 1,8 МВт), яка буде найбільшим об'єктом альтернативної енергетики в цій області.

Сьогодні в енергоефективне село Веселе часто приїжджають міжнародні делегації з Німеччини, Польщі, США та Швейцарії.

За матеріалами: Еcotown.

Житель Івано-Франківська побудував енергоефективний будинок-термос, який практично не вимагає обігріву. А в Житомирі з'явилася сонячна електростанція на даху багатоквартирного будинку. Про те, як оформити дозвіл на її установку, розповідає Сергій Кохан.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...