ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

На переробку можна здати майже все: досвід Олени Харченко

Велика Епоха

Майже все побутове сміття можна здати на переробку: все залежить від того, як ми організуємо цей процес. Координатор освітніх проектів Олена Харченко поділилася своїм досвідом і порадами, які кожен з нас може спробувати застосувати у своїй господарській практиці, щоб зменшити кількість побутових відходів на звалищах.

#img_center_nostream#Киянка Олена Харченко знає на власному досвіді, що сортувати сміття вдома — не так складно, і незабаром це стає звичкою. Можна почати це робити так, як зручно, і з часом покращувати цей процес. Перше і найголовніше — не скидати все в одну купу: попри цінність, брудну сировину вже буде неможливо переробити. А ось відсортоване сміття автоматично перестає бути сміттям — це вже корисна сировина для переробки і створення інших речей.

Крок 1. Дізнатися, де розміщені пункти прийому і що можна здати. У цьому допоможе інтерактивна мапа:

#img_center_nostream#

Найвідоміші пункти прийому в столиці — «Київміськвторресурси». Ця організація має велику мережу пунктів прийому вторсировини в місті і великий перелік того, що можна здати за гроші.

Режим роботи: з понеділка по суботу з 8:00 до 19:00. Але в деяких пунктах прийому розклад може відрізнятися. Краще уточнити за телефоном.

Що приймають:

• макулатуру (газети, книги, журнали, картон, паперові втулки, гільзи) — 1,50 грн./кг;

• поліетилен (одноразові пакети, стрейч-плівка і пакувальна плівка) — 4 грн./кг;

• кришечки від РЕТ-пляшок — 5 грн./кг;

• алюмінієві банки від пива, солодкої води — 0,2 грн./шт;

• склобій, ганчір'я — 0,3 грн./кг;

• пляшки від кулера, поліетиленові флакони і каністри, РЕТ-пляшки, пластмасові ящики і меблі — 3 грн./кг;

• зношені автомобільні шини, пошкоджені дерев'яні піддони — 0,15 грн./шт.

Другий варіант для киян — «Master добрих справ» від ГО «Україна без сміття».

У суботу та неділю по місту їздить спеціальна машина, зупиняється хвилин по 15 в різних місцях і безкоштовно забирає у жителів відсортовані відходи.

Режим роботи: маршрути змінюються щотижня. Нові — оголошують ближче до кінця тижня. Про них можна дізнатися на сторінці проекту.

Що приймають:

- батарейки в герметичній тарі (пластикова пляшка з кришкою), не приймають — у поліетиленових пакетах;

- пластик (поліетилен, пінопласт, кришечки, РЕТ-пляшки, контейнери від побутової хімії та косметики, чисті блістери, будь-яку пластикову харчову упаковку, крім гнучкої упаковки для соусів);

- Tetra Pak (або іншу змішану упаковку, яка містить поліетилен, папір, іноді — алюмінієву фольгу);

- макулатуру (книги, журнали, газети, картон, упаковку від яєць, упаковки з-під каш, ліків, косметики тощо);

- скло (тільки ціле);

- металеву упаковку (алюмінієві і бляшані банки, металеві кришки з-під консервації).

Не приймають: зламані іграшки та пластикові речі, люмінесцентні лампи та інші небезпечні відходи, упаковки без коду переробки, непрозорі РЕТ-пляшки (білі, жовті, чорні), одноразовий посуд, склобій.

«Master добрих справ» — безкоштовний, але дуже зручний сервіс для киян: багато видів відходів можна здати відразу в одному місці. Залишається тільки відслідковувати графік пересування авто і вчасно принести відходи.

Інші варіанти — це пункти прийому у вашому дворі. Їх можна подивитися на мапі, яка постійно доповнюється новими адресами.

Якщо ви не можете витрачати час на здачу вторсировини, просто залишайте відсортоване сміття (скло, пластик, макулатуру) біля загального бака — хтось віднесе його до пункту збору.

Як сортувати відходи вдома

Олена не викидає жодного шматочка паперу: все складає в паперовий пакет і пресує. Інші види чистих відходів можна теж складати в пакет або в ящик. Одноразові кульочки (які можна очистити) стирають, сушать і відправляють в загальний пакет для здачі.

Все, що не приймають, викидає у смітник. Можна сортувати і органічні відходи: з цього виходить хороший компост для дачі.

Правила сортування

Важливо знати те, чому і як потрібно сортувати сміття. Щоб не створювати незручностей, подумайте і про облаштування місця, де будуть зберігатися відсортовані відходи. Про це розповідала Ольга Єщенко.

Ось деякі важливі моменти:

#img_center_nostream#Відсортоване сміття має бути чистим і сухим.

#img_center_nostream#Промивайте пластик від залишків їжі, жиру і рідин.

#img_center_nostream#Робіть відходи компактними: обов'язково стискайте папір, упаковки, РЕТ-пляшки та іншу сировину, щоб машини не возили повітря.

#img_center_nostream#Небезпечні відходи (ліки, ртутьвмісні лампи і термометри, батарейки і т.п.) вимагають окремого збору та спеціальної утилізації. Наприклад, в Києві цим займається компанія «Екологічні інвестиції».

Спробуйте почати сортувати відходи, і ви побачите, що в загальному відрі залишиться органіка і якась дрібниця, а об´єм сміття зменшиться в рази.

За матеріалами: life.pravda.com.ua.