ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Світові продажі зброї досягли нового максимуму в умовах пандемії: звіт

Велика Епоха
Вивіска компанії Raytheon Co. в Ель-Сегундо, Каліфорнія, 10 червня 2019 року (Mario Tama/Getty Images)

За даними Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI), 100 найбільших торговців зброєю заробили у 2020 році 531 мільярд доларів.

Прибуток у 2020 році ознаменував шостий рік зростання поспіль і збільшився на 17 відсотків у порівнянні з 2015 роком, коли SIPRI почав відстежувати китайські фірми.

За даними SIPRI, 41 американський підрядник зі списку продав найбільше зброї та військових послуг, заробивши 285 мільярдів доларів — на 1,9% більше, ніж у 2019 році. З них на Lockheed Martin Corp., Raytheon Technologies, Boeing Co., Northrop Grumman Corp. та General Dynamics Corp. 2020 року припало понад 180 мільярдів доларів продажів, тобто близько однієї третини всіх продажів.

Китайські фірми займають друге місце за активністю: п'ять найбільших компаній країни продали зброї на суму 66,8 млрд доларів у 2020 році, що на 1,5 відсотка більше, ніж у 2019 році, за даними Стокгольмського дослідницького інституту з вивчення конфліктів.

«В останні роки китайські збройові компанії отримали вигоду з програм військової модернізації країни і зосередили увагу на військово-цивільному злитті», — сказав старший науковий співробітник SIPRI Нан Тянь. «Вони стали одними з найпередовіших виробників військової техніки у світі».

SIPRI зазначив, що продаж зброї в інших китайських компаній може бути досить високим, щоб потрапити в першу сотню, але зазначили, що даних для включення їх до рейтингу недостатньо.

Загальний обсяг продажів 26 європейських збройових компаній, що входять до топ-100, становив 109 мільярдів доларів. На сім найбільших британських фірм цей продаж склав 37,5 мільярда доларів, що на 6,2 відсотка більше, ніж у 2019 році, при цьому переважають 24 мільярди доларів у BAE System.

На відміну від зростання в США, Європі та Китаї, продаж зброї з Росії впав до 26,4 млрд доларів у 2020 році з 28,2 млрд доларів у 2019 році.

"Це є продовженням тенденції до зниження, що спостерігається з 2017 року, коли продажі зброї російськими компаніями, що входять до топ-100, досягли піку", — заявили в SIPRI.

«Одне із найрізкіших падінь продажів зброї серед 100 найбільших компаній було зафіксовано російськими фірмами. Це співпало із закінченням Державної програми озброєнь на 2011–2020 роки та затримкою термінів постачання через пандемію», — заявили в дослідному центрі.

Продажі зброї компаніями з першої сотні за межами США, Китаю, Росії та Європи у 2020 році склали 43,1 мільярда доларів, що на 3,4 відсотка більше, ніж у 2019 році, повідомляє SIPRI.

У SIPRI зазначили, що у 2020 році через блокування збройна промисловість була порушена.

"Thales, наприклад, приписує падіння продажів зброї на 5,8% збоїв, спричинених ізоляцією, навесні 2020 року", — заявив SIPRI. «Деякі компанії також повідомляли про збої в ланцюжку постачань та затримки поставок».

Однак, за даними SIPRI, збільшення державних видатків більш ніж компенсувало збої, пов'язані з ізоляцією.

"Промислові гіганти значною мірою були захищені стійким державним попитом на товари та послуги військового призначення", — сказала Олександра Маркштайнер, дослідник програми SIPRI з військових витрат та виробництва зброї. "У багатьох країнах світу військові витрати зростали, і деякі уряди навіть прискорили виплати військової промисловості, щоб пом'якшити вплив кризи COVID-19".

З урахуванням того, що військовий бюджет США на 2022 рік складе близько 768 мільярдів доларів — збільшення з 733 мільярдів доларів, витрачених цього року і 714 мільярдів доларів у 2020 році, — американські підрядники можуть побачити зростання доходів у майбутніх звітах SIPRI.

Багато представників органів національної безпеки виступають за безстрокове 5% збільшення військових витрат як для підтримки глобальної війни з терором, так і для протистояння Китаю та Росії.

Проте критики стверджували, що невизначене 5-відсоткове збільшення незабаром вийде з-під контролю, що коштуватиме додатково 1,2 трильйона доларів за 10 років у порівнянні з довгостроковим бюджетним прогнозом.

Прибічники скорочення витрат закликали політиків слідувати нещодавньому звіту Бюджетного управління Конгресу (CBO), в якому йдеться, що Пентагон може заощадити 1 трильйон доларів за 10 років, скоротивши чисельність військовослужбовців, які перебувають на дійсній військовій службі, при збереженні резервів, перерозподіливши глобальні ресурси сфер, де розташовані передбачувані загрози, і переважно покладатися на союзи.

"Новий звіт CBO є свіжим відступом від криків про збільшення витрат Пентагону, що виходять від Капітолійського пагорба, і викладає практичні кроки для досягнення реального скорочення військових витрат", — Вільям Хартунг, директор Програми озброєнь та безпеки в Центрі міжнародних відносин, коли звіт був опублікований у жовтні. «Це має означати початок дебатів про те, як скоротити бюджет Пентагону, а не про те, чи робити це».

За матеріалами The Epoch Times USA