Понеділок, Жов 25, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Спадщина Ангели Меркель — "десь між кризою і втраченими можливостями"

Понеділок, 27 вересня 2021 року

Ангела Меркель. (INA FASSBENDER/AFP via Getty Images)

Міжнародна преса озирається на 16 років правління канцлера Меркель. Вердикти неоднозначні. Але ясно одне: наступнику уряду буде нелегко.

Незадовго до виборів до Бундестагу міжнародні ЗМІ в черговий раз підбили підсумки 16 років правління канцлера Ангели Меркель.

Голландська газета De Telegraaf зазначила, що канцлер Меркель зазвичай "довго думала "перед прийняттям рішень. Однак у своєму огляді газета критикує Меркель за відсутність "ретельного обмірковування" двох важливих подій: один раз в її вирішенні ініціювати відмову від ядерної енергетики в Німеччині після аварії реактора в Фукусімі, а другий раз в її вирішенні відкрити кордони для біженців і мігрантів — без участі європейських партнерів.

Перше рішення поставило Німеччину в залежність від російського газу, а друге рішення дало поштовх розвитку партії АДГ (Альтернатива для Німеччини). "Через 50 років Меркель навряд чи буде в списку великих німецьких лідерів", — впевнена газета.

Британська газета The Guardian назвала Меркель "чемпіоном політики консенсусу". В умовах відродження націоналізму і сильної політичної поляризації на Заході, роль Меркель повинна була полягати в проведенні на світовій арені політики, заснованої на консенсусі та правилах.

Суворі заходи жорсткої економії, накладені на південноєвропейські держави під час європейської боргової кризи початку 2010-х років — на яких наполягали Меркель і її тодішній міністр фінансів Вольфганг Шойбле — "були глибоко помилковими і антидемократичними".В ході цього процесу, продовжує газета, не були усунені реальні недоліки економічної архітектури єврозони. Зворотний результат, на думку Guardian, привів до того, що націоналізм знову увійшов в моду.

"Світу буде не вистачати Меркель"

Іспанська La Vanguardia пише про Меркель, що вона затвердила Німеччину в якості "провідної економічної держави". В цілому, газета оцінює її економічну політику як позитивну. Газета впевнена, що з відходом Меркель багато що зміниться. Більш того, німцям "доведеться заново вчитися" жити без Меркель. Для багатьох Меркель стала б не тільки канцлером, але й "канцлером Європи".

Шведське видання Dagens Nyheter дотримується аналогічної точки зору: "Світу буде не вистачати Меркель", — пише газета. Меркель пройшла дивовижний шлях, почавши в НДР і ставши найвпливовішою жінкою у світі. Під час її канцлерства Німеччина виглядала "стабільною". Але у Меркель були і слабкі сторони. Вона була схильна "коливатися при прийнятті складних рішень" і "скоріше реагувати, ніж керувати". Балансовий звіт, згідно Dagens Nyheter, має багато плюсів, але також і мінусів.

Французька газета Libération зазначила, що стиль Ангели Меркель був "унікальним" і що він може не спрацювати знову.

"Через 15 років після обрання Меркель вона стала настільки невіддільною частиною німецького ландшафту, що важко уявити країну без неї, так само як мережу автомагістралей і гори Веттерштайн не можуть раптово зникнути. Можна підозрювати, що її наступник буде схильний переймати її спосіб управління — уникати змін, реагувати на кризи після їх виникнення, проявляти солідарність при кожному виклику, захищати великий бізнес, незалежно від того, забруднює він навколишнє середовище чи ні. Але немає впевненості, що цей підхід спрацює знову. Країна відстає від часу по всіх основних питаннях — цифровізація, клімат, громадський транспорт, енергетичний перехід", — пише Libération.

Португальська газета Público описує пам'ятки епохи Меркель як "важкі": її спадщина суперечлива, "десь між кризами і втраченими можливостями". Як приклад в статті наводяться криза євро, криза біженців і коронавірусна криза. В останньому випадку, на відміну від кризи євро, Меркель домоглася того, щоб в ЄС переважала солідарність проти принципу жорсткої економії. Це зробило Європу сильнішою.

За її словами, послужний список Меркель на міжнародному рівні також суперечливий. Він почався з захисту ідеалів демократії і прав людини, а закінчився досить приглушеними щодо Росії і Китаю інтересами німецької промисловості. При Меркель Німеччина стала третьою за величиною торговою державою, але "геополітичний компонент" явно був відсутній. Але це те, що потрібно Німеччині та Європі. "Важке завдання для спадкоємців у після епохи Меркель", — пише Público.

Меркель не стала знову балотуватися в канцлери після 16 років роботи і, ймовірно, назавжди піде з політики.

Джерело: The Epoch Times

Comments   

загрузка...