ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Ціни на каву арабіка зросли до 10-річного максимуму на фоні дефіциту запасів

Велика Епоха
Нікарагуанські робітники несуть мішки зі свіжозібраними кавовими зернами на плантації на схилах вулкана Поас, на північний захід від столиці Сан-Хосе, Коста-Ріка, 14 листопада 2007 року. (AP Photo/Kent Gilbert, File)

Ціни на каву арабіка неухильно зростали протягом досить довгого часу і нещодавно досягли 10-річного максимуму на біржі ICE, торгуючись на рівні 2,5615 долара за фунт, в основному через 20-річний мінімум запасів.

Кава арабіка є фаворитом для маленьких кафе, ресторанів та подається у великих мережах, таких як Starbucks. Востаннє ціни на каву були вищими у вересні 2011 року, коли вона торгувалася на рівні 2,5665 долара.

За даними, опублікованими американською біржею ICE Futures 7 лютого, запаси високоякісних зерен арабіки на біржі ICE склали 1,078 млн мішків, що є найнижчим показником з лютого 2000 року.

Запаси знову скоротилися 8 лютого, цього разу до 1,060 млн мішків. Скорочення запасів є серйозною проблемою для будь-якого товару, оскільки країни зазвичай використовують їх, коли виникають перебої з постачаннями. Скорочення запасів також є ознакою того, що попит на каву арабіка набагато перевищує пропозицію.

Низькі запаси на біржі — один із «бичачих» факторів, які сприяють «ралі кави», — сказав агентству Bloomberg Фернандо Максиміліано, аналітик StoneX в Сан-Паулу, Бразилія.

Запаси на ICE скорочуються з вересня минулого року через зростання вартості доставлення внаслідок збоїв через пандемію COVID-19 та зниження виробництва на півдні Бразилії через посуху та морози. Торішня посуха була найсильнішою посухою, з якою Бразилія стикалася за останні 90 років. У поєднанні із сильними морозами кавові поля сильно постраждали, а виробництво різко впало.

Максиміліано зазначив, що ціни на каву зараз настільки привабливі, що бразильські виробники вважають за краще постачати свої товари на внутрішній ринок, а не продавати їх за кордон, що передбачає високу вартість доставлення.

«Три найбільші виробники арабіки, Бразилія, Колумбія та Ефіопія, стикаються з підвищеним рівнем дефолтів, коли фермери не можуть доставити каву за погодженими цінами, тому вони можуть спробувати перепродати за поточними вищими цінами», — йдеться у звіті з кави за листопад 2021 року Міністерства сільського господарства США, що вказує на цю тенденцію.

Минулого місяця уряд Бразилії заявив, що фермери країни, як очікується, зберуть цього року 55,7 млн мішків кави, що на 16,8% більше, ніж було вироблено у 2021 році. Conab, національне агентство із постачання Бразилії, оцінює обсяг виробництва кави арабіка у 2022 році на рівні 38,7 млн мішків, що на 23,4% більше у порівнянні з попереднім урожаєм.

Деякі експерти прогнозують збільшення виробництва арабіки в Бразилії цього року, наприклад, HedgePoint Global Markets оцінює цей показник у 65,8 млн мішків. Наталія Гандольфі, аналітик з кави в HedgePoint, вважає, що якщо цифри Conab виявляться вірними, то світовий дефіцит арабіки становитиме від одного до трьох мільйонів мішків, повідомляє Reuters.

«Це буде перший випадок за останні роки для ринку кави з огляду на те, що послідовні роки дефіциту не спостерігалися з 2008-10 років», — сказав Гандольфі. «Окрім нинішніх труднощів із пошуком постачальників, проблема доступності, ймовірно, повторюватимуться наступного року, що призведе до посилення ринку в 2022 і, можливо, 2023 році».

Чашка кави Starbucks та зерна. (Paul J. Richards/AFP/Getty Images)

Тим часом Starbucks підняла ціни на меню через інфляційний тиск і постійні збої в ланцюжку постачань. Генеральний директор компанії заявив на телефонній конференції з інвесторами на початку місяця, що на частину року, що залишилася, заплановано додаткове підвищення цін, оскільки компанія бореться з високими витратами на сировину.

За матеріалами The Epoch Times USA