Субота, Тра 21, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Сліпі та слабозорі постраждали від відключення функції розпізнавання обличчя на Facebook

Понеділок, 15 листопада 2021 року
Генеральний директор Марк Цукерберг виступає з основною доповіддю на конференції розробників Facebook F8 у Сан-Франциско, Каліфорнія, 25 березня 2015 року (Eric Risberg/AP Photo)

Відключення функції розпізнавання обличчя на Facebook торкнулося роботи AAT — системи автоматичного альтернативного тексту (Automatic Alt Text), що створює описи до фото та відео для сліпих та людей з вадами зору. Описи AAT більше не включатимуть імена людей, впізнаваних на фотографіях. В іншому ж ця функція працюватиме, повідомляється на сайті компанії.

«Внесення цієї зміни вимагало ретельного розгляду, оскільки ми побачили низку місць, де функцію розпізнавання обличчя високо оцінили люди, які користувалися нею. Наприклад, відзначена нагородами наша система автоматичного альтернативного тексту для сліпих і людей з вадами зору, що використовує вдосконалений штучний інтелект (ІІ) у створенні описів до зображень, а також функцію розпізнавання обличчя, яка повідомляє їм, коли вони чи хтось із їхніх друзів з'явився на зображенні», — зазначив у своєму блозі віцепрезидент зі штучного інтелекту Facebook Джером Песенті.

До закриття функції розпізнавання обличчя, AAT розпізнавала людей приблизно на 4% фотографій. Тепер AAT може визначати лише кількість людей на фотографіях, але розпізнавати їх не може. В іншому ж AAT працює, як і раніше.

«У роботі над удосконаленням технології AAT ми будемо тісно співпрацювати зі спільнотою сліпих і людей з вадами зору. Всі подальші зміни щодо AAT ви зможете дізнатися на сторінці спеціальних можливостей Facebook», — уточнив Песенті.

Facebook Inc. оголосила про відключення функції розпізнавання обличчя на відео та фотографіях на початку листопада. Зараз це налаштування більше не доступне. Незабаром розробники видалять і шаблони розпізнаних обличчя понад 1 мільярда людей.

Історія питання

Facebook, чия материнська компанія перейменувалася на Meta Platforms Inc., пояснила, що функція автоматичного розпізнавання обличчя була створена близько десяти років тому і призначалася для взаємодії учасників на платформі. Система автоматично визначала людей на цифрових фотографіях та дозволяла відмічати себе та знайомих. Позначки на фото пов'язували їхні облікові записи всередині соцмережі. Автоматичне розпізнавання обличчя було включено у третини користувачів Facebook.

Однак з роками ця функція викликала стурбованість у певної категорії користувачів через розголошення конфіденційності. Були випадки хибної ідентифікації людей, що спричинило судові позови.

В останні місяці Facebook зіткнулася з підвищеною увагою з боку різних законодавців та регулювальних органів щодо методів роботи соціальної мережі.

Панівна компартія Китаю (КПК) створила в країні велику мережу спостереження, що використовує функцію розпізнавання обличчя для відстеження дисидентів, серед яких десятки мільйонів прихильників духовної практики Фалуньгун, які зазнають терору та репресій з боку КПК вже понад два десятиліття.

У США низка муніципалітетів заборонили використання функції для розпізнавання обличчя через побоювання надмірного втручання в особисте життя та помилкових арештів. Групи із захисту приватного життя, зокрема, Американський союз громадянських свобод, протягом багатьох років били тривогу через цей програмний модуль.

У 2015 році проти Facebook було подано колективний позов, який став однією з найбільших справ із захисту приватного життя. На початку цього року суддя ухвалив для Facebook виплатити $650 млн користувачам, які подали позови на компанію за те, що вона без дозволу створила та зберігала скани їх обличчя.

«Хоча кожна нова технологія приносить користь, але й створює занепокоєння, тому ми хочемо знайти правильний баланс. Що стосується функції розпізнавання обличчя, то її довгострокову роль у суспільстві потрібно обговорювати відкрито й серед тих, кого вона найбільше може торкнутися. Ми продовжимо брати участь у цьому діалозі та працювати з групами громадського суспільства, а також із регулювальними органами, що підняли цю дискусію», — зазначив Песенті.

Джерело: The Epoch Times