Субота, Тра 28, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Ньютон під час епідемії зробив ряд блискучих відкриттів

Вівторок, 7 липня 2020 року
Jaël Vallée/unsplash.com/СС0

Протягом історії людства часто виникали епідемії. Як же справлялися з цим люди минулого? Розглянемо досліди вченого Ісаака Ньютона, драматурга Вільяма Шекспіра і художника Леонардо да Вінчі.

Ньютон

«Я був того часу в розквіті моїх винахідницьких сил і думав про математику і філософію більше, ніж коли-небудь», — писав Ньютон.

В Англії у 1665 році вибухнула чума. Трініті-коледж Кембриджського університету закрили, викладачі, студенти та жителі містечка перебралися в приміські райони, де залишалися в самоізоляції. 22-річний учений Ісаак Ньютон теж повернувся в родовий маєток, в село Вулсторп.

Садиба Вулсторп розташована в британському графстві Лінкольншир і знаходиться приблизно в 95 км на північний захід від Кембриджа. Тут Ньютон пробув майже два роки.

Ісаак Ньютон (1642-1727), Готфрід Кнеллер, 1689/ Wikipedia.org./Суспільне надбання

У цій тихій, віддаленій місцевості молодому вченому було не потрібно відвідувати заняття або громадські заходи. Однак він не байдикував, в голові панувала маса ідей, які Ньютон хотів обдумати і досліджувати.

Цей період у житті Ісаака Ньютона ознаменувався воістину блискучими відкриттями.

Учений розробив методи диференціального й інтегрального обчислення, відкрив закон всесвітнього тяжіння, придумав і виконав повний комплекс різних оптичних експериментів, щоб досліджувати природу світла.

Пізніше Ньютон назве цей період аnnus mirabilis (з лат. — «роки чудес»).

Маєток Вулсторп/ru.wikipedia.org/CC BY-SA 4.0

Епідемія чуми в Лондоні закінчилася в 1666 році, забравши життя чверті населення Англії. Це найбільш масовий спалах смертельної чуми в країні після Чорної смерті, що лютувала в Європі XIV століття.

Повернувшись до Кембріджа в 1667 році, Ньютон опублікував багато наукових статей і у 1668 році отримав ступінь магістра, а ще через рік отримав посаду «лукасівського професора» математики й оптики в Трініті-коледжі.

Сховавшись від лиха, Шекспір завершив три трагедії

За часів Вільяма Шекспіра часто спалахували епідемії. Кажуть, що в дитинстві юному даруванню вдалося вижити під час чуми. Коли наступна хвиля епідемії охопила Лондон, багато хто з близьких Шекспіра загинули, і його син Хемнет також.

WikiImages/pixabay.com/Pixabay License

Епідемія в Лондоні щосили бушувала, місто було оповите смертю. У заражених чумою все тіло покривали нариви, що виділяли сморід, і вони вмирали через три-чотири дні.

Щоб уникнути поширення епідемії, першими закрили театри. Театр «Глобус» в Лондоні, що належав Шекспіру, закривався в 1593, 1603 і 1606 роках.

У цей час Шекспір звертався до творчості. Саме тоді драматург завершив п'єси «Король Лір», «Макбет» і «Антоній і Клеопатра».

Можливо, ці трагічні події і послужили поштовхом для створення трьох відомих трагедій.

Леонардо да Вінчі створив міський план Мілана

У 1484 році, коли Мілан охопила епідемія, загинуло 50 тис. чоловік — третина населення міста. У той час знаменитий художник, скульптор і винахідник Леонардо да Вінчі працював при дворі Людовіко Сфорца в Мілані.

Ставши свідком жахливих сцен епідемії у тісному і брудному місті, Леонардо да Вінчі почав думати про те, як поліпшити міське планування.

У XV столітті Леонардо вже розумів, з якими проблемами стикаються великі міста: його зроблені від руки креслення показують, що він врахував транспортне сполучення, ширину вулиць, каналізаційну систему, розташування міських районів.

Передбачуваний автопортрет Леонардо да Вінчі. Wikipedia.org./Громадське надбання

Надмірно кардинальні для того часу ідеї генія не були втілені у життя. Однак пізніше проекти Леонардо використовували при реконструкції багатьох європейських міст.

Під час лиха три великих майстри чудово використовували відпущений час, щоб у повній мірі розкрити свої таланти.

Джерело: The Epoch Times

Читайте далі:

Дослідники із Амстердама нещодавно опублікували груповий звіт стосовно COVID–19

Дослідники виявили COVID-19 на наволочках та простирадлах безсимптомних пацієнтів (ВІДЕО)