Субота, Жов 23, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Вчені з'ясували, що кісткова тканина записує усе наше життя

Субота, 12 вересня 2020 року

Вчені виявили, що різні події в житті людини залишають хронологічний слід на її зубах. Народження, стрес, хвороби, зміна місця проживання — усе це «викарбовується» на особливій кістковій тканині, зубному цементі.

Цемент потрібен для міцного закріплення зубів у яснах і щелепній кістці. Він покриває корінь зуба, і, просто подивившись у дзеркало, ми не побачимо змін, що відбуваються в ньому. Але дослідники запевняють, що зубний цемент постійно «записує» наше життя в найдрібніших подробицях.

Звіт про дослідження було опубліковано в журналі Scientific Reports. Вчені розглянули зразки зубів 15 осіб у віці від 25 до 69 років. Усі 47 зубів належали скелетованим решткам людей із Центральної Африки — малавійцям народності банту. У дослідників також був доступ до їхніх медкарт і даних про їхній спосіб життя.

Вивчаючи зубний цемент під оптичним мікроскопом, вчені помітили в ньому тонкі лінії.

«У мить прозріння я подумала, що можу спробувати зпівставити ці тонкі структури з даними про події у житті конкретної людини», — говорить кандидат наук на кафедрі антропології в Нью-Йоркському університеті Паола Серріто (Paola Cerrito).

Їй та її колегам дійсно вдалося виявити взаємозв'язок між змінами в цементі і стресовими ситуаціями у житті конкретної людини. Оскільки цемент наростає на корені зуба шарами, можна досить точно простежити, до якого часу відносяться лінії та інші зміни в його структурі.

«Шари на корені зуба можна порівняти з кільцями дерева, — пояснює Паола. — Ці "кільця" сумлінно заносять до архіву наші переживання і стресові фактори: від вагітності і хвороби — до тюремного ув'язнення і менопаузи, усе це залишає характерні і довговічні "шрами"».

Як виявилося, такий статичний матеріал, як кісткова тканина, — зовсім не незмінна частина людського скелета. Впродовж нашого існування зубний цемент постійно реагує на різні психологічні зміни в організмі. Можна сказати, ці процеси залишаються, немов на камені, закарбованими біля основи наших зубів.

Читайте далі:

Чи можуть собаки виявити COVID-19 за допомогою нюху?

Що робить стрес із вашим тілом?

4 важливі звички, які можуть змінити ваше життя

Як відбілити зуби за допомогою куркуми

Перші австралійці з'явилися набагато раніше, ніж вважалося: майже 120000 років тому

Comments   

загрузка...