Вівторок, Січ 19, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Чому ми знову гладшаємо: гормони голоду і ситості

Вівторок, 6 жовтня 2020 року

Якщо казати про схуднення, важливо мати уявлення про гормони голоду і ситості, що відіграють важливу роль у контролі ваги і апетиту. Рівень цих гормонів змінюється, коли ми худнемо. Це одна з важливих причин ефекту "йо-йо" або коливань ваги після схуднення.

схуднути

За лаштунками

Механізм, що регулює споживання їжі, координується гіпоталамусом, який розташований в глибині головного мозку. У гіпоталамусі містяться нейрони, що виробляють пептиди голоду NPY і AGRP або ситості CART і αMSH.

Вироблення гормонів в гіпоталамусі залежить від рівня інших речовин, що циркулюють у крові. Вони надходять із різних органів і тканин:

  • шлунка і кишківника, що переварюють їжу (грелін, холіцистокінін, ILP-5, GLP-1, оксінтомодулін і урогуанілін);
  • жирової тканини, що запасає енергію (лептин);
  • підшлункової залози, що виробляє гормони обміну речовин (інсулін, амілін, поліпептид підшлункової залози).

Ключові гормони

Лептин — найпотужніший гормон, що пригнічує апетит. Він утримується в жирових клітинах і був відкритий у 1994 році. Чим більше у нас жирових клітин, тим більше лептину виробляється організмом.

Грелін виробляється у шлунку. Він стимулює голод, проникаючи в гіпоталамус. У міру спустошення шлунка вивільнення греліну збільшується. Як тільки шлунок заповнений, рівень греліну падає.

Гормональний дисбаланс

Як вже було сказано, після схуднення гормональний фон змінюється і наполегливо вимагає відновлення ваги. Рівень лептину і холіцистокініну знижується, наростає концентрація гормонів голоду (греліну, GIP і поліпептиду підшлункової залози). Ці гормональні зрушення тривають роками.

Чому ж організм неодмінно хоче повернути колишню вагу і робить все, щоб ми зірвалися?

Це називається set point або "установкою". Щоб закріпити нову вагу і зробити стабільну втрату ваги, потрібна нова "установка" в головному мозку. І для цього недостатньо контролю калорійності.

Читайте далі:

Що робить стрес із вашим тілом?

COVID-19 може стати хронічною інфекцією — вірусолог

Харчування «у західному стилі» може пошкодити мозок навіть за тиждень

4 важливі звички, які можуть змінити ваше життя

Роб Грінфілд їв тільки те, що виростив і зібрав сам

Comments   

загрузка...