Середа, Гру 1, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Що робить стрес із вашим тілом?

Середа, 7 жовтня 2020 року

Сучасні люди борються з різними факторами стресу — коронавірусом, фінансовими труднощами, робочими турботами, зловживанням наркотиками і алкоголем тощо. Усе це може призвести до таких змін в організмі, як:

  • підвищення кров'яного тиску;
  • збільшення частоти серцевих скорочень;
  • уповільнення травлення й обміну речовин;
  • викид у кров таких хімічних речовин, як адреналін і кортизол;
  • перенапруження м'язів.

Стрес і проблеми з серцем

Як повідомляє Американська кардіологічна асоціація, зв'язок між стресом і серцевими захворюваннями не до кінця вивчений, однак відомо, що хронічний стрес може вплинути на кров'яний тиск і частоту серцевих скорочень. Ці проблеми можуть призвести до розвитку серцево-судинних захворювань. Окрім того, деякі люди схильні «справлятися» зі стресом за допомогою такої нездорової поведінки, як вживання алкоголю і куріння, що також може викликати порушення роботи серця.

Зв'язок між стресом і серцевими захворюваннями було виявлено ​​під час декількох досліджень. Дані про шведське дослідження було опубліковано в журналі BMJ. Під час нього було протестовано 137000 осіб зі стресовими розладами, а також 170000 їхніх рідних братів і сестер. Дослідники виявили, що у учасників зі стресовими розладами були значно вищі показники серцевих проблем — включно з серцевими нападами та зупинкою серця — порівняно з їхніми братами і сестрами, які мали схоже виховання і генетику, але у них не було тривожних розладів.

Деякі дослідження показали, що люди, які повідомляють про високий рівень стресу — або через роботу, або з особистих причин — наражаються на вищий ризик серцевих нападів протягом свого життя.

За звітом про недавнє дослідження, представленим у Щорічному науковому журналі Американського коледжу кардіологів, люди, які пережили серцевий напад і часто піддаються психічному напруженню, ризикують пережити серцевий напад повторно або навіть померти від серцевої недостатності.

Стрес і втрата пам'яті

Кортизол, як і адреналін, допомагає нам впоратися зі стресом, проте велика його кількість може нашкодити організму.

У молодих людей і людей середнього віку, які регулярно відчувають стрес, можуть виникнути проблеми з пам'яттю до того, як їм виповниться 50 років. Результати дослідження, опубліковані в журналі Neurology, показують, що порушення пам'яті відбуваються більше у людей із високим рівнем кортизолу (порівняно з людьми із середнім рівнем кортизолу).

Дослідники вивчили дані про здоров'я 2231 людини із середнім віком 49 років, які не страждали деменцією. Їхня пам'ять і розумові здібності, а також аналізи крові були досліджені знову через 8 років, і ті, у кого був вищий рівень кортизолу, отримали нижчі результати тесту. МРТ показала, що у них навіть зменшився мозок.

«Наше дослідження виявило втрату пам'яті і зменшення розміру мозку у людей середнього віку до того, як у них почали проявлятися симптоми. Без сумніву, людям потрібно знайти способи зменшити стрес, наприклад, висипатися, займатися помірними фізичними вправами, внести методи релаксації у своє повсякденне життя, а також дізнатися у лікаря свій рівень кортизолу і, якщо необхідно, приймати препарати, що знижують його рівень», — пише автор дослідження доктор Джастін Б. Ечуффо-Чеугу з Гарвардської медичної школи.

Стрес і виснаження надниркових залоз

Дослідження пов'язують кортизол з накопиченням жиру навколо живота, яке може призвести до розвитку хвороби серця.

Надлишковий вміст кортизолу у крові може призвести до виснаження надниркових залоз. Деякі лікарі вважають, що виснаження надниркових залоз (люди при цьому відчувають постійну втому) є основною причиною будь-якої хронічної хвороби. Доктор Лоуренс Вілсон зазначає, що частина лікарів не вважає виснаження надниркових залоз реальною загрозою здоров'ю.

Виснаження наднирників впливає на такі функції і системи організму, як:

  • гормональна;
  • кістково-м'язова система (організм не зможе ефективно спалювати жир і нарощувати м'язи);
  • імунна (завдається шкода імунній системі);
  • травна (стрес уповільнює травлення, можуть виникнути хронічні проблеми із травленням);
  • серцево-судинна (виснаження надниркових залоз може призвести до прискореного серцебиття та інших проблем).

Стрес та ожиріння

Люди, які страждають від довготривалого стресу, можуть бути більш схильні до ожиріння, — таку закономірність підтвердило лондонське дослідження, звіт про яке було опубліковано в журналі Obesity. Під час дослідження вивчався рівень кортизолу у зразках волосся.

Як пояснює провідний автор дослідження доктор Сара Джексон, аналіз кортизолу у зразках волосся — це відносно новий метод, який допомагає легше визначити хронічно високий рівень концентрації кортизолу під час досліджень ваги і, отже, може допомогти подальшому досягненню результатів у цій сфері.

Стрес і ослаблена імунна система

Стрес змушує кровоносні судини розширюватися, зіниці збільшуються, дихання прискорюється, а потові залози стають перевантаженими, викликаючи стомлення наднирників. Дотримання нездорової дієти також може зіграти свою роль. Як саме? Вживання неправильної їжі протягом багатьох років може зруйнувати бар'єр слизової оболонки кишечника.

Структури імунної системи знаходяться в основному в кишечнику. Якщо ви погано харчувалися протягом багатьох років, цілісність бар'єрної системи слизової оболонки може бути серйозно порушена.

Читайте далі:

Стрес може бути заразним?

Медитація перетворює агресивних школярів на добрих спокійних дітей

Чашка кави дає вам кофеїн, але що вона забирає? «Поживні злодії» у нашому житті

Comments   

загрузка...