Четвер, Жов 28, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Немовлятам подобається, коли їх копіюють, — дослідження

Четвер, 30 липня 2020 року

Коли мама сміється у відповідь на сміх дитини або коли немовля махає ручками і хтось повторює рухи слідом за ним — це схоже на гру і виходить абсолютно природно. Зазвичай батьки у такий спосіб «спілкуються» зі своїм немовлям, викликаючи його реакцію.

Вчені вирішили дізнатися, чи дійсно немовлята раді, коли з ними грають у таку гру імітації. Результати дослідження дивують: схоже, немовлятам дійсно подобається, коли їх імітують. Окрім того, вони, здається, розуміють, що дорослі копіюють їхні рухи.

Науковий співробітник з Лундського університету у Швеції провела деякий час із 6-місячними дітьми, копіюючи їх. Потім спостереження були систематизовані, і звіт про них було опубліковано в журналі PLOS One.

Дослідження проходили в будинках, де жили сім'ї з немовлятами. Під час вивчення імітації поведінки дитина сиділа на колінах у мами. Жінка-дослідник заходила до кімнати, посміхалася малюкові і називала його по імені, а потім спілкувалася з ним 4-ма різними способами. Вона копіювала його рухи дзеркально, копіювала їх як зворотне дзеркало, а також імітувала все, зберігаючи при цьому незворушний вираз обличчя, або ж відповідала на рухи дитини якоюсь іншою дією.

Спілкування відбувалося приблизно 2 хвилини і зупинялося, якщо дитина відволікалася більш ніж на 30 секунд. При цьому їй дозволялося встати, вийти з експерименту і навіть смикнути випробувача за волосся.

Цікаво те, що під час досліду діти часто «випробовували» співрозмовника. Наприклад: малюк вдаряє по столу, і за ним це повторює дорослий. Тоді дитина ще декілька разів ударяє по столу, уважно спостерігаючи за реакцією дорослого. Діти демонстрували подібну поведінку і тоді, коли дослідник повторював їхні рухи, зберігаючи при цьому незворушне обличчя.

Як припускає науковий співробітник Габріела-Аліна Саучук (Gabriela-Alina Sauciuc), немовлята усвідомлюють, що між їхніми діями і діями людини, яка копіює, є зв'язок, — інакше вони б не демонстрували таку перевірочну поведінку.

«Схоже, імітування маленьких дітей — це вдалий спосіб зацікавити їх і подружитися з ними. Матері були здивовані, коли бачили, як їхні малюки весело грають у імітацію з незнайомцем, і то до того ж вони були вражені тим, як діти себе поводили», — говорить Саучук.

Вчені вважають, що імітація відіграє значну роль у розвитку дитини. Імовірно, через наслідування діти вчаться взаємодіяти з оточуючими людьми, але для підтвердження цієї теорії потрібні додаткові дослідження.

Читайте далі:

Чотирирічна дівчинка з Данії дарує квіти одиноким літнім людям

Медитація перетворює агресивних школярів на добрих спокійних дітей

Відеочати корисні для дітей, вважають лікарі

Comments   

загрузка...