Понеділок, Лип 13, 2020
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Павуки думають за допомогою свого павутиння, — дослідження

Середа, 24 червня 2020 року

Чимало людей відчуває відразу до комах, і зокрема — до павуків. Що вже говорити про те, коли, йдучи лісом, ви раптово натикаєтеся на павутину: протягом деякого часу вона залишається на вашому одязі і тілі, створюючи неприємні відчуття.

Але, можливо, нам потрібно переглянути своє ставлення до цих комах, які плетуть свою сіть. Як виявилося, вони набагато складніше влаштовані і мають зі своєю павутиною міцніший зв'язок, ніж ми вважали. Що відчувають павуки, коли ми навмисно або випадково руйнуємо їхнє плетіння?

У результаті нещодавнього дослідження вченим вдалося з'ясувати, що павутина для павуків — набагато більше, ніж просто пристосування для полювання на живність. Вони вважають, що сіть допомагає цим комахам мислити.

Можна провести порівняння: як людина використовує різні інструменти (комп'ютери, замітки, організацію свого простору тощо) для вирішення якихось завдань, так павук використовує для своєї розумової діяльності павутину.

Сіть павука є своєрідним «продовженням» його мозку. Як було відомо раніше, павуки використовують її як сенсорний апарат: коли у сітку потрапляє здобич, павук дізнається про це завдяки низці коливань. Павуки також вміють розрізняти різні види вібрацій: від тих, які викликає вітер або тварини, до тих, які виникають від сміття, що падає на павутину.

Насправді, коли павук сидить у центрі своєї павутини, він не просто чекає на здобич. Він по черзі натягує і послаблює різні нитки. Це можна порівняти з тим, як людина прикриває одне вухо, щоб краще чути звуки, які надходять із протилежного боку.

Таким чином павук відфільтровує інформацію, яка потрапляє до його мозку. Під час досліджень вчені відрізали деякі ділянки павутини, і павук реагував на це певним чином, ніби так було видалено шматочки його «зовнішньої пам'яті».

Це показує, що мислення цих комах дійсно тісно «переплітається» із нитками їхнього павутиння. Вчені вважають, що деякі павуки мають когнітивні здібності, які можна порівняти зі здібностями птахів і ссавців: можуть планувати, передбачати ситуацію і навчатися.

Читайте далі:

Куди взимку зникають комахи?

Чому нам усім варто бути трішки лінивцями

Ці незвичайні та прекрасні лишайники — що ми знаємо про них?

Як фермер частував ведмедів, які крали його мед

Дивовижні факти про медуз

Comments   

загрузка...