• Нікотин — не отрута? Що насправді смертельно небезпечне у сигареті

 • Вівторок, 13 березня 2018 року

Чи може вбити крапля нікотину? Насправді шкоду від куріння приписують нікотину помилково. Про справжні небезпеки, які причаїлися у сигареті, розповідає спецпроект «Українська правда. Життя».

Проект «Зменшуй шкоду з Олександром Колядою» присвячений шкідливим звичкам і головному питанню — чи можна знизити негативні наслідки для організму та дозволити собі маленькі слабкості.

Відповіді на всі питання дає Олександр Коляда — науковий співробітник лабораторії епігенетики Інституту геронтології Національної академії медичних наук України.

Про шкоду куріння знають усі. Але у серйозності цієї тези хтось сумнівається, хтось її недооцінює або переоцінює. А хтось взагалі про це не думає.

Саме нікотину помилково приписують усю шкоду від куріння. Наприклад, кажуть, що крапля цієї речовини може вбити коня. Це загальновідома метафора, яка описує шкоду від сигарет. Однак шкода від нікотину доволі сумнівна: цієї речовини немає ні у списку наркотиків, ні у списку речовин, що викликають рак.

До речі, інший алкалоїд — кофеїн — може вбити копитних. Досить 20 крапель. А також на це здатна навіть сіль: для ссавців летальна доза солі — 3 г/кг.

Однак повернемося до нікотину

У реальному житті невеликі дози цієї речовини дають несподіваний і корисний ефект: нікотин впливає на мікробіом кишечника, його застосовують при лікуванні шизофренії та ожиріння. Тому, хоча він і шкідливий у великих дозах, але деякі його фізіологічні властивості можна використовувати для лікування хвороб.

Нікотин суттєво впливає на мозок: він викликає розслаблення та допомагає краще думати. Однак також він викликає і звикання.

Уся шкода від паління стосується, перш за все, процесу спалювання тютюну, а зовсім не нікотину. До того ж нікотин при спалюванні дуже швидко руйнується.

Горіння тютюну призводить до виділення смол, бензолу, формальдегіду та бензопірену, які при вдиханні завдають шкоди легеням.

Бензопірен міститься не тільки у сигаретах, але і в копчених шпротах: 2 баночки шпротів містять стільки ж цієї речовини, скільки і пачка сигарет.

 Температура на кінці сигарети досягає понад 700С. За такої температурі згорає все, і руйнується нікотин. Сигарета повинна довго горіти для того, щоб гаряче повітря проходило через неї та при температурі 200—300С наповнювалося нікотином, заради якого людина і курить.

Із урахуванням усього, про що говорилося вище, можна визначити кроки щодо зменшення негативного впливу куріння на здоров'я:

 1. Так чи інакше, курити — погано. Кинути палити — дуже складно, але це найкращий вибір, який можна зробити.
 2. Шкода для здоров'я людини виникає не від нікотину, а від продуктів згоряння смол. Усі альтернативні способи доставки нікотину (пластир із нікотином, жувальні гумки з нікотином, жувальний тютюн, електронні сигарети та системи нагрівання тютюну) — менш шкідливі.
 3. Електронні сигарети завдають ще й іншої шкоди, яка пов'язана не з курінням, а із вмістом ароматизаторів низької якості, які потенційно небезпечні.
 4. Система нагріву тютюну та її аналоги працюють за принципом нагріву, а не згорання. Це значною мірою знижує ризики куріння.
 5. Намагайтеся не курити, коли випили алкоголь: у нетверезому стані з'являється бажання викурити багато сигарет.
 6. Дешеві сигарети більш небезпечні, ніж дорогі.
 7. Не використовуйте звичайні та електронні сигарети з ароматизаторами.
 8. Не переходьте на легкі сигарети для зниження шкоди. «Легкі» вони тільки через менший вміст нікотину, а горіння в них відбувається так само, як і у всіх інших сигаретах.
 9. Паліть менше: кладіть сигарети подалі від себе, щоб до них треба було далеко йти, не беріть із собою запальничку. Якщо сила волі не допомагає стати здоровим, то покладайтеся на лінь — вона сильніша.
 10. Не паліть відразу після фізичного навантаження. У цей час дихання стає більш глибоким і частим, що прискорює надходження смол у легені.
 11. Не пийте БАДи та вітаміни, які знижують шкоду від куріння. По-перше, вони не приносять користі, по-друге, можуть нашкодити, а по-третє, вірячи в такі таблетки, люди часто дозволяють собі палити більше.

Головне, пам'ятайте: кинути палити ніколи не пізно, це можна зробити у будь-якому віці. Навіть якщо ви курите 20 років і ніяк не можете змусити себе кинути — не думайте, що для вас все втрачено. Чим раніше відмовитеся від цієї звички — тим довше проживете!

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...