ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Сортування сміття в українських реаліях: досвід Маріанни Бойко

Велика Епоха

Днями в Україні прийняли один із найбільш очікуваних проектів — Національну стратегію управління відходами, яка повинна скоротити звалища відходів, які усе ростуть. Відомий український екоблогер Маріанна Бойко ділиться порадами про те, що робити тим людям, які хочуть сортувати: з чого почати і на які фракції розділяти сміття, враховуючи реалії сьогодення.

Сьогодні в інтернеті можна знайти безліч порад про те, як сортувати відходи з урахуванням маркування, кольору та ін. Все це дійсно важливе, але працює тільки в країнах Європи. В Україні процес сортування відходів жителями і переробка вторинної сировини на підприємствах тільки зароджується. І системно у нас поки це не працює.

#img_center_nostream#Тому для всіх, хто все ж хоче долучитися до цієї важливої ​​справи, Маріанна Бойко створила алгоритм дій, про який вона розповідає у своєму блозі.

Вона пише: «ДУЖЕ ВАЖЛИВО! Відслідковуйте свої відчуття. Не робіть того, що викликає у вас відвертий негатив, обурення. Під час підготовки до сортування сміття, під час збирання, стискання, здавання, розслабтеся (наскільки це можливо), відпустіть всі затиснуті ділянки вашого тіла, відпустіть негативні думки та поставтеся до цього процесу, як до цікавої гри. Приз — чисте довкілля для майбутніх поколінь».

Алгоритм дій

1. Знайдіть у своєму районі найближчий пункт прийому вторсировини

Зробіть це «по дорозі». Наприклад, по дорозі до магазину, гуляючи з дітьми або собакою. Просто прогулюючись, відзначайте для себе, чи є поблизу вас пункт, куди можна здати вторсировину. Зазвичай такі пункти знаходяться в якихось закутках — за магазином або біля гаражів. Часто люди просто їх не помічають.

Можна пошукати на мапі пункти прийому вторсировини по всій Україні:

Для киян від «Київміськвторресурси»:

2. Поспілкуйтеся з людиною, який там працює

Познайомтесь з людиною, що приймає вторсировину: дізнайтеся час роботи пункту, о котрій годині менше людей (щоб не стояти в черзі в годину «пік»), які фракції (види відходів) приймають, в якому вигляді і кількості (чи треба споліскувати, стискати, наприклад, пластикові пляшки вагою від кілограма), у чому здавати (наприклад, у пакетах або мішках).

3. Знайдіть у своєму будинку місце для зберігання відсортованої вторсировини

Це дуже важливий пункт. Якщо ви живете у приватному будинку, вам буде легше, ніж власникам квартири в багатоповерхівці. Зазвичай, коли мова йде про сортування в квартирі, люди починають шукати спеціальні баки для сортування.

#img_center_nostream#Але вам не потрібен спеціальний контейнер, який, до того ж, коштує недешево. Замініть його звичайними пластиковими баками, картонними коробками, пакетами і сумками.

Друге питання — куди їх поставити? Як варіант, на балкон або у будь-яке інше зручне місце. А ще краще — використовувати вторинну сировину.

4. Заручіться підтримкою рідних, які проживають із вами

Хоча ми дуже любимо своїх рідних, але вони можуть по-різному ставитися до ідеї сортування. Не потрібно змушувати, краще домовлятися так, щоб всім було зручно. Можна попросити, надихнути прикладом, розповісти, як це робиться в інших сім'ях. Пам'ятайте, сортування — це чисте довкілля для наших дітей, це чисті повітря, вода, ґрунт.

#img_center_nostream#Дітей можна мотивувати грошима, які вони зароблять за вторсировину.

5. Збирайте вторсировину

Щоб ваше «багатство» не займало багато місця до того, як воно відправиться на переробку, намагайтеся максимально зменшити його габарити і обсяг. Наприклад, стиснути пластикові пляшки, збирати окремо кришечки від пляшок, пакети тетра-пак сполоснути, висушити і скласти до плоского вигляду, металеві банки вимити і стиснути.

6. Здайте вторсировину

#img_center_nostream#Це маленьке свято, особливо коли ви це робите вперше. Візьміть із собою дітей, їм буде цікаво. Обов'язково поясніть, що ці гроші ви могли б викинути у сміттєве відро. А так, завдяки вашим діям ви трохи заробили, зменшили кількість сміття на полігонах і надали можливість відходам перетворитися в нові речі. Приміром, 20 пластикових пляшок можуть перетворитися у флісовий светр.

Відчуйте задоволення від виконаної справи і подякуйте собі!