П'ятниця, Жов 22, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Історія домашніх сонячних електростанцій, або сонячні батареї в Україні

Середа, 15 вересня 2021 року

Напевно, вже кожен українець чув про сонячну енергетику, Зелений тариф і те, що на цьому якось можна заробити. Тема не така популярна як криптовалюта, але може сміливо посідати друге місце після біткоінів в головах обивателів і не тільки.

сонячні батареї

А почалося це в 2010 році, коли підписали закон про "Зелений тариф". Незабаром комерційний ринок захопили великі бізнесмени з промисловими сонячними електростанціями по кілька мегават. Пізніше вже до них приєдналися іноземні інвестори. Лише в 2014 році в постанові №227 прописали пункт про приватні домогосподарства, згідно з яким вся сонячна енергетика повинна буде регламентуватися. Сонячні станції стали доступні і вигідні. І тільки з цього моменту стало прискорюватися будівництво домашніх сонячних електростанцій, а сонячні батареї з'являтися на дахах і земельних ділянках звичайних громадян України. Також 2014 році була заснована компанія SolarEnergo, яка займається інсталяцією сонячних електростанцій будь-якої складності і конфігурації вже 8 років.

Деякі люди швидко зрозуміли фінансову вигоду Зеленого тарифу і стали з домашніх станцій робити комерційні станції за принципом - менше споживати і більше генерувати. Наприклад, в Івано-Франківську, в Закарпатській області підприємливі товариші стали викуповувати за безцінь порожні села, де ніхто не проживав і не планував жити, і організовували так звані "гірлянди", тобто оформляли 20-50 приватних домоволодінь як СЕС, але по факту вони були без споживання. І виходило, що це вже комерційна станція, але користується вона законом про приватні домоволодіння. У постанові №227 (зараз 229) чітко прописано, що якщо немає споживання, то це вже не приватне домоволодіння, значить, ніхто там не проживає. А на якій же підставі тоді вони генерують сонячну енергію?

У теорії домашньої сонячної електростанції все було продумано таким чином, щоб створити саме локальну енергетику!

Наприклад, сьогодні в Києві на Сирці розташовані близько 200 приватних будинків. І якщо на кожному п'ятому-сьомому будинку буде встановлена ​​фотоелектрична станція, то в малохмарний день можливе повне покриття всього електроспоживання мікрорайону. Весь задум з сонячними панелями полягав у тому, щоб люди використовували сонячну енергію, а надлишки продавали. На жаль, багато хто став ганятися за прибутком домашніх СЕС. Коли говорять про термін окупності станції, це означає, що треба побудувати фотоелектричну станцію максимальної потужності, вкласти мінімум грошей в неї і мінімум споживати. Але це вже бізнес, а не задумане застосування для домашньої сонячної станції.

Завдання домашньої фотоелектричної станції полягає в тому, щоб:

  • перекривати якомога більше споживання приватного будинку
  • споживати мінімум з стаціонарної електромережі. Адже є логічним, якщо світить сонце, то навіщо ж вам споживати електроенергію ТЕЦ, ГЕС або АЕС?
  • і ділитися надлишками енергії, а точніше продавати їх в мережу

сонячні панелі

Зелений тариф дає можливість компенсації вкладених у придбання сонячної станції коштів, і був задуманий з тією метою, щоб зацікавити людей в кінцевому результаті, коли приблизно кожен п'ятий приватний будинок в Україні встановить домашню сонячну електростанцію, а в подальшому за допомогою механізму Зеленого тарифу зможе компенсувати всі свої витрати. Саме це важливо. Але в результаті наші люди ставлять мережеві СЕС, щоб в першу чергу заробляти, а не зменшувати витрати на споживання. Хоча поступово відношення до сонячної енергетики потроху змінюється.

Для чого потрібно встановлювати сонячні електростанції?

Сонячні батареї дуже зручне і практичне придбання, яке в деяких випадках просто не заміниме для власників приватних будинків, дач або котеджів. Багато речей у вашому домі перетворюється через 5-10 років в утиль. Домашня сонячна електростанція працюватиме на Вас мінімум 25-30 років і постійно приноситиме прибуток. Але головне, що мова в цьому випадку ведеться навіть не про заробіток, а про безпеку електропостачання у вашому будинку, автономність і енергонезалежність.

Як знизити споживання власного домашнього господарства?

В Україні один з найдешевших в світі тарифів на електроспоживання - півцента (1,68 грн.). Таке може бути тільки в країнах Африканського континента. Для всіх, хто захоплюється різними видами інновацій: СЕС - це якраз дуже серйозне придбання. З ними не зрівняються ніякі твердопаливні або пелетні котли. Вони, звичайно, скорочують ваші витрати, оскільки ви ж купували їх з метою підвищення енергоефективності. Але ці котли все ж збиткові за фактом. І єдине, що може привести в "нуль" або "плюс" - це сонячні електростанції завдяки Зеленому тарифу. На сьогоднішній день, в 2021 році, якщо ви встановите потужну фотогальванічну станцію і будете помірно споживати електроенергію, то за 5 років повернете повністю свої інвестиції. Вкладення в 30-ти кВт фотогальванічну станцію залежать від того, скільки в вашому розпорядженні землі. Наприклад, ви вкладаєте в установку станції 20 тис. $, Повертаєте їх через 5 років, а потім через наступні 5 років отримуєте знову 20 тис. $. В результаті до 2030 року ви зможете заробити 25-30 тис. $.

Comments   

загрузка...