• Чому чоловіки вмирають раніше? Наука розглядає як варіанти генетику, ризик і безрозсудність

  • Середа, 10 травня 2006 року

Якої-небудь однозначної або короткої відповіді на це запитання не існує. Професор Ельмар Брелер, керівник незалежного відділення медичної психології і соціології при Лейпцігському університеті роз'яснює деякі аспекти цього питання.

Наскільки раніше вмирають чоловіки?

В даний час в Німеччині жінки в середньому живуть 81 рік, чоловіки ж тільки 75. У більшості провідних індустріальних країнах з розвиненою системою охорони здоров'я схожа статистика. У країнах третього світу, особливо там, де медичне обслуговування для дівчаток і жінок розвинене погано, чоловіки і жінки вмирають майже однаково молодими.

Проте, катастрофічна різниця, протягом останніх 15 років спостерігається в Росії і Білорусії. Тут жінки в середньому живуть 65-69 років. Тоді як чоловіки вмирають майже на десять років раніше, вони мають меншу тривалість життя, ніж, скажімо, чоловіки в Індії. Велику зацікавленість викликає Японія, де серед населення в цілому дуже багато старих людей, чоловіки живуть майже так само довго, як і жінки.

Отже, жінки живуть довше приблизно на 6%. Чи є це подарунком природи, чи вони самі того заслужили?

І те, й інше. Життя чоловіка більш схильне до ризику. І це спостерігається вже із самого початку. На 100 ембріонів жіночої статі доводиться 120-130 чоловічої, на 100 дівчаток в світі з'являється 105 хлопчиків. Проте, у віці 65 років — тут я вже виключаю покоління військових років, жінки складають 60,5%. Які чисто біологічні чинники є причиною, і що виходить з соціальних ролей, досі ніхто достовірно не встановив. Абсолютно ясно, що чоловіки в повсякденному житті частіше потрапляють в аварії, частіше зазнають небезпеки на роботі, а також у будь-якій віковій групі частіше здійснюють самогубства. Ризик також збільшується через нездоровий, безрозсудніший спосіб життя, який веде середній чоловік: він вживає більше алкоголю, вживає жирнішу їжу, більше палить, рідше звертається до лікаря і проходить профілактичні обстеження.

З другого боку переваги жінок також до кінця не з'ясовані. Без сумніву, вони рідше стикаються в житті з небезпечними ситуаціями. Не ясно, якою мірою материнство і менструації позитивно позначаються на здоров'ї. Абсолютно безумовно, що жінки більше піклуються про своє здоров'я.

Які є докази, що спосіб життя середнього чоловіка здійснює такий суттєвий вплив?

Існує одне дослідження, яке мені особливо подобається так зване дослідження монастирів. Ченці і черниці люди, які в питаннях куріння, алкоголю, стресу, соціальної структури знаходяться в однакових умовах, мають практично однакову тривалість життя.

Тривалість життя обох статей зростає. Дівчинка, народжена сьогодні в Німеччині, має шанс прожити сто років, а хлопчик 95. Це постійна тенденція?

Ці гіпотези спростовні. Багато експертів вважають, що тривалість життя дитини, народженої в кожному новому році збільшується на два місяці. Я думаю, що до цього питання потрібно підходити дуже обережно, тому що спостерігаються і протилежні тенденції. Ніколи раніше ще не було дитячого покоління, з настільки надмірною вагою і настільки ледачого, як сьогоднішнє. Ми не знаємо, як підуть справи у любителів комп'ютерних ігор і чіпсів через 50, 60 або 70 років. Також є побоювання, що такий чинник, як рівень освіти в майбутньому здійснить ще більший вплив на здоров'я і тривалість життя.

Що стосується чоловіків і жінок тепер намічається зменшення розриву завдяки загальному підвищенню тривалості життя. Сьогодні 70-ти річні чоловіки знаходяться в такій же гарній формі, як і їх дружини. Кількість тих, що потребують нагляду приблизно однакова. Можливо, заклики до чоловіків вести здоровий спосіб життя принесли свої плоди. Проте, ми вимушені констатувати, що і жінки в окремих речах, наприклад в питанні куріння, почали брати приклад з чоловіків.

У Лейпцігському університеті є центр з дослідження питань статі, з якою співробітничає і Ваше відділення. Які основні питання для досліджень в даний час?

Їх дуже багато. Наприклад, зараз ми працюємо над дослідженням, в яких випадках чоловіки і жінки звертаються до лікаря. Раніше жінки частіше зверталися до лікаря, тепер ці показники порівнялися. Чому? Інше дослідження ставить питання: чи раціонально видавати чоловікам з 40 років гормон тестостерон. Ми працюємо в області, в якій є ще дуже багато відкритих питань.

Соня Райс. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...