• Дієта без дієти

  • Понеділок, 6 лютого 2006 року

Хочете схуднути? Забудьте про силу волі, підрахунки калорій, обмеження вуглеводів і тренування мускулів. Вони майже завжди закінчаються провалом. Але звільніться від "сітки звичок", що становить ваше повсякденне життя, і ви схуднете назавжди.

Думаєте про те, щоб сісти на дієту, після переїдання на Різдво? Якщо ви хочете скинути вагу назавжди, це гірше, що ви можете зробити. Мабуть, за винятком батончиків Mars, дієти - найнеефективніший засіб схуднення, придуманий людьми. Приблизно 95% людей, що сідають на дієту, через рік виявляються такими ж товстими або навіть товщими.

Якби яка-небудь дієта діяла так, як обіцяно, епідемію ожиріння у світі перемогли б уже давно. Але більше двох третин дорослого населення Британії має надлишкову вагу або страждає ожирінням. За останні 25 років кількість випадків ожиріння зросла більш ніж на 400%. Кожна п'ята жінка в Британії сидить на дієті, цей показник майже так само високий серед підлітків.

Щоб нажитися на сезоні, коли люди дозволяють собі зайве, а потім мучать себе докорами, у найближчі тижні будуть опубліковані сотні "чудодійних" дієт. Кожна з них пообіцяє, що ви скинете багато ваги в рекордний термін. Але якщо ви й справді хочете скинути вагу, ігноруйте перебільшення. Дієти - це зміїна отрута XXІ століття. Якщо у світі існує справедливість, я був би надзвичайно товстим. Я їм, як ненажерливий ведмідь, але завжди був струнким. Я повинен був би ходити по Оксфорд-стріт вперевалку, як різдвяний гусак. Але, на щастя, це не так. Я завжди вважав причиною везіння, генетику й швидкий метаболізм.

Торік я довідався правду, познайомившись із професором Беном Флетчером і д-ром Карен Пайн, які досліджують психологію ожиріння. Флетчер відкрив щось чудове. Від природи худі люди й ті, у кого надлишкова вага, не дуже відрізняються один від одного тим, що вони їдять, але відрізняються тим, чи є вони рабами набору таємних звичок. Переїдання - це побічний ефект, симптом чогось більш глибокого.

Згідно їхній теорії, відмовившись від цих таємних звичок, люди природним шляхом худнуть до ідеальної ваги. Коли вони перевірили свою теорію на добровольцях, які страждають від ожиріння, то виявили, що можна скинути вагу, просто відмовившись від звичок. Дієта виявилася не потрібною. Відразу ж з'явилася назва "дієта без дієти".

Впродовж клінічних випробувань їхня програма допомагала людям скидати біля двох фунтів на тиждень. Примітно, що знижена вага зберігалася довгий час після того, як пацієнти завершували 28-денну програму. У багатьох випадках зниження ваги тривало, поки їхня фігура не ставала ідеально здоровою. Деякі учасники клінічних випробувань скинули більше 40 фунтів (близько 18 кг. - Прим. ред.), і фактично у всіх знижена вага збереглася.

Виявляється, що головним у дієті без дієти є відмова від звичок, що змушують людей переїдати. І як не дивно, цього можна досягти, якщо добиратися на роботу іншим маршрутом або цілий день не вмикати телевізор.

На перший погляд дієти здаються привабливими. Автори дієт стверджують, що, споживаючи менше калорій, ви доберетеся до жирових резервів організму й скинете вагу. Індустрія дієт обертається навколо цього спостереження не одне десятиліття. У дійсності майже неможливо дотримуватись дієти більше декількох тижнів або місяців. Проблема не в силі волі, а в біології. Мільйони років еволюції навчили нас шукати й споживати їжу - для цього природа дала нам почуття голоду. Але за почуттям голоду може стояти щось більше, ніж природне бажання поїсти. Звички, емоції, очікування, соціальні умови й великий психологічний багаж у сполученні можуть породжувати "помилковий голод". На практиці це означає, що на вибір і поїдання ланча впливають десятиліття, що формують психологічний багаж.

Значною мірою це складається зі звичок. Із плином років вони накопичуються. Шар за шаром, звички формують вашу поведінку. Вони підтримують одна одну. Одна звичка неодмінно веде до іншої, котра вмикає третю, яка в свою чергу - четверту. Психологи називають таке поводження "ланцюговою реакцією звичок", що сплітається в "мережу звичок". Подобається нам це чи ні, згігно оцінок психологів, середня людина приблизно 85% часу робить ті або інші дії в силу тієї або іншої звички.

Огляньте поглядом своє життя. Ви завжди спите на одній і тій же стороні ліжка? Встаєте в той самий час? Завжди займаєтеся сексом у той самий день тижня (і в тих самих позах)? Завжди в той самий час ходите в туалет? Завжди одним шляхом добираєтеся на роботу? А на роботі ви завжди п'єте з одного й того ж кухля? Завжди сидите на тому самому місці на нарадах? Запитувати далі?

Тепер екстраполюйте ці звички на їжу й процес їжі. Скільки разів ви починали їсти печиво, а кілька хвилин по тому усвідомлювали, що спустошили вже півпакета? Це звичка. Ви могли звикнути їсти чіпси перед телевізором, випивати келих пива або портвейну перед вечерею. Все це звички. Ви, часто несвідомо, споживаєте непотрібні калорії, не одержуючи від них ніякого задоволення й весь цей час набираючи вагу. Ситуація ускладнюється тим, що майже все в сучасному світі веде до формування звичок. Пройдіться по центральній вулиці - і ви побачите ті самі магазини, що торгують тими самими предметами. Телебачення й газети вимовляють ті самі заклинання, що стимулюють споживання. Всі ці сигнали в сукупності пускають у хід каскад розумових і фізичних звичок. Нас у буквальному значенні програмують на те, щоб їсти й пити занадто багато.

Все це звучить похмуро, але можна розірвати мережу звичок, звільнитися й почати скидати вагу. Якщо ви щодня будете руйнувати звички, вони швидко втратять свою силу. Від кожної звички окремо відмовитися легко. Силу їм надає психологічний зв'язок між ними. Величезна кількість зв'язків робить міцною мережу. Тоді в мережі звичок є слабка ланка. Якщо ви відмовитеся від простих звичок, які пов'язані з поганими звичками, вся структура розпадеться. І якщо ви відмовитеся від звичок, що змушують вас переїдати, ви, природно, почнете скидати вагу.

Це маються на увазі невеликі поступальні зміни у вашому житті. Щодня треба щось робити по-іншому, наприклад, по дорозі на роботу зупинитися й подивитися по сторонах, а не бігти в офіс. Витратити кілька секунд і подивитися на квіти в парку й на листи на деревах, дати дитині вхопитися за ваш палець, звернути увагу на те, як виглядає кохана людина, якого кольору очі вашого друга, побачити повний місяць у нічному небі.

Так, якщо зупинитися й одержувати задоволення від життя, це допоможе вам скинути вагу. І хіба це не зміна на краще?

Чому дієти шкідливі для здоров'я?

Психічного

Сидіння на дієті породжує нереалістичні відносини з їжею. А це означає, що ви "зламаєтеся" і почнете знову набирати вагу.

Обмеження калорій знижує рівень енергії. У результаті може знизитися "когнітивна здатність", тобто інтелектуальна сила.

Багато дослідників зв'язують хронічне сидіння на дієті з депресією, низькою самооцінкою й посиленням стресу. Оскільки неможливо сидіти на дієті постійно, ви створюєте собі умови для невдачі.

Ідея, що худоба збільшує вашу людську цінність, свідчить про те, що ваша самооцінка залежить від вашої ваги. Сидіння на дієті не вирішує проблему самооцінки, воно може її тільки збільшити.

Дієта руйнує ваші відносини з апетитом. Ви не їсте, коли голодні. Потім ви втрачаєте здатність розпізнавати, коли ви ситі й, отже, коли настав час перестати їсти.

Фізичного

Дотримання дієти і її порушення можуть заподіяти шкоду таким органам, як ниркам, серцю й печінці, а також м'язовій тканині.

Постійне сидіння на дієті знижує в організмі кількість природних кліток-кілерів. Вони необхідні для боротьби з такими захворюваннями, як рак.

Сидіння на дієті може стати причиною шкірних захворювань, головних болів, облисіння, запаморочень, нерегулярності менструального циклу, сонливості, жовчнокам'яній хворобі й запорам.

Дієта може позбавити організм важливих живильних речовин. Неможливо увесь час сидіти на дієті, не заподіюючи шкоди своєму організму.

Швидке зниження й наступний швидкий набір ваги збільшують ризик серцево-судинних захворювань.

Денні Ренмен
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...