ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Чи є свобода слова в Україні?

Велика Епоха
Фото: AFP
Фото: AFP
У четвертому щорічному виданні "Всесвітнього списку свободи преси", виданому організацією "Репортери без кордонів", Україна посіла 112 місце за рівнем свободи слова. В 2004 році Україна займала 138 місце.

"Всесвітній список свободи преси" впорядковується на підставі опитувань партнерських організацій і власної мережі організацією "Репортери без кордонів" зі 130 кореспондентів, дослідників, експертів у галузі права, активістів у галузі прав людини.

Ці люди повинні були відповісти в анкеті на 150 запитань, за якими можна отримати уявлення про ситуацію у сфері свободи преси.

Отже, в Україні ситуація потроху змінюється. Як заявив у одному зі своїх інтерв’ю віце-прем'єр В'ячеслав Кириленко, процес створення суспільного телебачення або мовлення в Україні ще й не починався. Саме суспільне, а не державне мовлення є ознакою демократичної держави, і характеризується появою незаангажованих та вільних від владних структур ЗМІ. Процес може достеменно розпочатися після виборів, котрі дадуть зелене світло. До того часу, процедури та схеми формування суспільного мовлення залишатимуться без належної фінансової підтримки та публічного обговорення цього питання.

У політично напружений передвиборчий період можна непокоїтися імовірними зловживаннями з боку "контролерів" ЗМІ, які можуть призвести до порушення конституційного права людини на свободу слова, а також на участь в управлінні державними справам. Минулого року було введено Постанову про припинення перевірок відповідними службами виконавчої влади (Державної податкової адміністрації) і державних установ засобів масової інформації. Цього року, з 1 грудня, на час проведення передвиборної кампанії, також пропонується ввести таку Постанову для запобігання тиску на ЗМІ контролюючих органів. Схоже, що зложивання цих органів фактично визнаються вже самим існування подібної Постанови. Не дивно, що в свободу преси в Україні мало хто з-поміж громадян вірить.

Незалежною важко назвати усю пресу на теренах колишнього СРСР. За рейтингами тих же "Репортерів без кордонів", Найгіршою серед колишніх республік визнана ситуація зі свободою преси в Білорусії (152 місце), Узбекистані (156 місце) і Туркменістані (165 місце). Росія займає 138 місце.

Для порівняння, цього року найбільш вільною визнана преса Данії, Фінляндії та Ісландії.

Серед країн, що одержали незалежність в останні 15 років, найкраща ситуація у сфері свободи преси, на думку "Репортерів без кордонів", складається в Словенії (9 місце), Естонії (11 місце), Латвії (17 місце).

США зайняли в переліку цього року 44 місце. Окреме місце зайняли "США в Іраку"(137 місце).

Вл.кор. за  матеріалами www.helsinki.org.ua.