• Олімпійський медаліст Елвіс Стойко: 'Настав час вимагати дотримання прав людини в Китаї'

  • Четвер, 22 травня 2008 року

"Для урядів, спортсменів та окремих людей настав час висловитися щодо порушень прав людини в Китаї", - заявив дворазовий олімпійський срібний призер із фігурного катання Елвіс Стойко.

"Із наближенням Олімпійських ігор з'явився шанс сказати Китаю: "Ви повинні рухатися вперед. Зараз не середньовіччя", - заявив Елвіс Стойко на мітингу у Квінс-парку в суботу. - "Ми не можемо не діяти, а потім через два роки казати: ми повинні були щось зробити". Стойко відвідав Естафету факела на захист прав людини в Торонто, яка пройшла 120 містами 37 країн, викриваючи порушення прав людини в Китаї. Він засудив переслідування комуністичного режиму проти Фалуньгун, тибетців і правозахисникам у Китаї.

Більше десяти доповідачів виступили перед аудиторією приблизно в 200 глядачів, торкнувшись питань, починаючи від важкого становища уйгурів і демократичних активістів, до підтримки комуністичним режимом країн-ізгоїв - Бірми та Судану.

Перед глядачами виступили місцеві музиканти. Один з артистів, Дрю Паркер із Баррі, Онтаріо, пожертвував доходи від свого нового синглу на підтримку прав людини в Китаї. Захід пройшов під гаслом "Олімпійські ігри та злочини проти людства не можуть співіснувати".

"Олімпійські ігри є уособленням миру й свободи, вони приносять гармонію та об'єднують людей", - сказав Стойко. - "Країна, що приймає Ігри повинна нести в собі ці якості".

Як й інші доповідачі, Стойко підкреслив, що його критика не направлена на адресу китайського народу. "Я хочу, щоб китайський народ знав, що ми підтримуємо його. Це режим, заподіює страждання", - сказав Стойко.

Хвилиною мовчання було віддано дань пам'яті жертвам землетрусу, який стався в Китаї минулого тижня. Кількість жертв, імовірно, може досягати 50 000 чоловік.

Стойко є семиразовим чемпіоном Канади, триразовим чемпіоном світу і дворазовим срібним олімпійським призером із фігурного катання. Він практикує кун-фу з 1989 р. І, за його словами, відчуває глибоку пошану до китайської культури. Стойко закликав уряди й окремих громадян висловитися на захист прав людини тоді, як увага зосереджена на Китаї напередодні Літніх Олімпійських ігор. "Ви не можете з байдужим виглядом дивитися на те, що відбувається", - заявив він.

Керівництво окремих європейських країн дало вказівки спортсменам не висловлюватися щодо становища з правами людини в Китаї. Стойко виступив проти такої практики. "Про що говорити - це наша особиста справа. Потрібно припинити боятися того, що подумають інші люди, вийти вперед і висловити свою позицію".

Чи означає це, що він би бойкотував Олімпійські ігри, якби був чинним спортсменом? "Безумовно, мені легко говорити, що я б бойкотував Ігри, оскільки я не є чинним спортсменом. Я вважаю, що у спортсменів є вибір, який вони повинні зробити самі, тому що вони представляють усіх нас", - прокоментував Стойко. - "Вони представляють свою країну, ідеали та цінності олімпійського вогню. Тому я вважаю, що в них є вибір, й у них має бути можливість зробити цей вибір".

Мадлен Хуберт. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...