• А що таке ожиріння ?

  • Вівторок, 10 січня 2006 року

В одній статті ми вже говорили про те, що не обов'язково всім гладким худнути. Поговоримо про те, що ж таке ожиріння - хвороба, особливість організму чи відсутність культури в хорчуванні? Фахівці вважають, що це і перше, і друге, і третє. 30% товстунів - люди хворі. Їх ожиріння пов'язане з порушенням обміну речовин або ендокринними розладами. Інші 70% за своєю конституцією схильні до повноти і реалізують цю схильність найчастіше постійним переїданням. Але, впаши в крайнощі, вони теж стають хворими, тільки не волею долі, як ті 30%, а через свою власну слабкодухість. А яку вагу слід вважати нормальною? Зараз заведено робити розрахунок, заснований на обчисленні індексу маси тіла (ІМТ). Нагадаємо, що ІМТ вираховується відповідно до наступної формули: вага тіла в кілограмах ділиться на зріст в метрах в квадраті. Наприклад: якщо зріст людини вагою 63 кг становить 1,72, то його ІМТ дорівнює 21,3. Це означає, що з вагою у цієї людини все гаразд.

 

Нині вага вважається нормальною, якщо ІМТ знаходиться між 20 -25. Індекс менше 20 означає дефіцит маси тіла. ІМТ між 26 - 30 указує на підвищену вагу, а понад 30 - на ожиріння. Американські учені вважають, що прийнята нині норма, заснована на збільшенні індексу маси тіла (ІМТ), штучно занижена, а це   приводить до неадекватної оцінки значущості надмірної ваги   для   здоров'я людини.  Якщо робота американських учених буде підтверджена подальшими дослідженнями, то, можливо, значення   індексу маси тіла буде переглянуто, і підвищена вага   вважатиметься нормально. Відмітимо, що розрахунки ІМТ відповідно до наведеної вище формі мають і той недолік, що вони застосовуються до всіх людей, без урахування їх статі та віку.  Адже кілька кілограмів зайвого жиру в літньому віці служать добрим захистом для м'язів і кісток. А ось підліткам ці кілограми ні до чого. Визначивши з лікарем, що це у тебе хвороба, потрібно дотримуватися його рекомендацій. А той, хто постійно об'їдається, може скористатися порадами лікаря, щоб не довести свій організм до хворобливаго стану.

Лікар М. Петровский рекомендує, як треба правильно харчуватися, якщо ми хочемо схуднути: набір продуктів достатньо широкий, що цілком дозволяє побудувати смачне й різноманітне меню.  Це все овочі, окрім буряка, всі ягоди та фрукти, окрім дуже солодких і бананів. З молочних продуктів підходять всі, але з низьким % жирності (не більше 1,5 %), сири, типу сулугуні, не солоної бринзи, адигейського, не жирна яловичина, курячі грудоньки, кроляче м'ясо.  Переважно все відварне, а не смажене або тушковане. А ще краще, готуючи їжу, використовувати пароварку: швидко, зручно, корисно та смачно!

Якщо захотілося організувати розвантажувальний день, як  легше його витримати? Краще   запланувати такий день на час від вечора до вечора. Перед сном бажано прийняти проносне, щоб очистити кишечник, інакше він, залишаючись заповненим, почне інтенсивно всмоктувати  родукти гниття та бродіння. Вранці, як правило, їсти не дуже хочеться, і можна легко обмежитися порцією натертих овочів, або склянкою кефіру зниженої жирності, або парою яблук. Денна робота буде відволікати, не дозволяючи зосередитися на думках про їжу. Але можна випити кефір, з'їсти яблуко або нічим не заправлений салат. У проміжках можна пити мінеральну негазовану воду. А всього за день належить з'їсти до 1, 5 кг овочів, або 1 кг яблук. Якщо, винагороджуючи себе за напівголодний день, накинутися на піджарку з картоплею або макарони, все піде нанівець. Найвідповідніша вечеря - каша на воді та склянка трав'яного чаю. Не прагніть схуднути швидко. І не тільки тому, що після дієти, скинувши зайву вагу, її, як правило, легко стільки ж швидко набрати. А головним чином тому, що різка втрата маси тіла небайдужа організму, бо викликає зміни в обміні речовин, перебудову ендокринної системи. Оптимальний темп зниження маси тіла - 1 кг на місяць.

Науковий керівник Європейкого інституту проблем харчування Удо Польмер в 2000 році видав "Лексикон популярних помилок у сфері харчування". До таких помилок він відніс і дуже поширену думку про те, що стрункі люди мають краще здоров'я, ніж гладкі. Схуднення, вказував учений, у багатьох випадках збільшує ризик різних захворювань і навіть смерті. Польмер вважає, що помірне збільшення вагиі протягом життя - нормальне явище. Гладкі люди, хоча інколи   і мають проблеми з серцем, проте живуть довше, ніж підкреслено - стрункі. Посилаючись на дані статистики, учений стверджує, що зайва вага скорочує життя лише в тому випадку, якщо вона перевищує 40 кг. У квітні цього року в США були опубліковані результати дослідження, що суперечать звичним для нас уявленням про вплив надмірної ваги на здоров'я людини.

За даними досліджень останніх 40 років, вчені двох авторитетних наукових установ - "Національного центру медичної статистики" і "Центру по контролю і профілактиці захворювань"- дійшли одного висновку. Він виявився несподіваним не тільки для преси та широкої публіки, але й для багатьох фахівців: стан здоров'я американців з помірно-підвищеною вагою, за деякими важливими показниками (артеріальний тиск, вміст холестерину в крові т. д.), краще, ніж стан людей з нормальною або низькою вагою. Тому і ризик померти у них менше. Підвищений ризик смерті від зайвої ваги лише у тих, хто страждає дуже сильним ожирінням. В той же час, вчені відзначають, що ризик смерті збільшує і сильна худина - навіть якщо вона давня і не пов'язана з якимось захворюванням. Результати дослідження викликали суперечливі відгуки. Одні вчені просто відмовилися в них вірити.   Інші вельми поважані фахівці погодилися з цим фактом.  Поки вчені вирішують ці проблеми,   ми можемо лише поклопотатися про те, щоб повнота не перетворилася на хворе   ожиріння.  

Але зберегти свою вагу набагато простіше, ніж схуднути. Треба лише більше рухатися і не зловживати висококалорійною їжею. Але найголовніше, про що ми ніколи не повинні забувати - яких зусиль треба докласти для підвищення свого етичного здоров'я, що і призведе до гарного фізичного здоров'я!

Вікторія Лупаніна. Велика Епоха
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...