• Медитація на службі науки

  • Середа, 7 грудня 2005 року

Завдяки вивченню теорії й методів практики вдосконалення свідомості буддійських ченців Тибету, які існують довгий час, вчені нейробіологи довідалися багато нового. Такий висновок зроблений на зустрічі керівників буддизму й відомих учених.

Суперництво двох різних зображень

Суперництво в сприйнятті (це сприйняття двома різними очима) використано для вивчення механізмів, відповідальних за свідомість і увагу. Під час цього дослідження пропонують окреме зображення (картинку) для кожного ока. Це спричиняє виникнення коливання уваги мозку, що переводиться з одного зображення на інше через кожні кілька секунд зосередження, у той час як сам зовнішній подразник залишається незмінним.

Саме цим тестом користувалася група вчених під керівництвом д-ра Картера з університету м. Квінленд в Австралії. Його застосували, з дозволу Його Святості Далай-лами, до 76 буддійських ченців з Тибету, припускаючи, що вони зможуть відрегулювати інформацію, що отримується й відправляється їх свідомістю. Ченці займаються медитацією від 5 до 54 років (троє вже 20 років живуть у повній самотності в горах) в Гімалаях у районах Ладака й Занскара.

Мозок у напрузі

Ченці повинні були носити окуляри із двома зображеннями: одне з вертикальними, а інше - горизонтальними смужками. Результати, отримані після експериментів із ченцями, повністю відрізняються від тисячі інших, проведених з людьми, які не займаються медитацією. В останніх мозок концентрував увагу по черзі то на одному, то на іншому образі.

У ченців мозок не "розглядав" один або інший образ, а бачив один єдиний. Ченці з більшим стажем практики бачили цілісний образ протягом п'яти хвилин підряд, поки тривав експеримент. Іншими словами, вони могли контролювати швидкість і зміст потоку інформації, яка видавалася свідомістю.

"Незрячі" добровольці

Інший експеримент, який носить назву "сліпо йдуть за рухом", дав порівнянні результати. Цей тест вимагав зосередитися на нерухомій крапці, яка знаходилася між рухливих крапок, доки інші нерухомі крапки не здадуться зниклими. Ченці могли утримувати цей стан "небачення" у середньому до 4-х секунд, тобто у два рази довше, ніж звичайні люди. Найбільш досвідчені ченці утримували цю ілюзію до 12 хвилин. Вони стверджували, що можуть продовжувати це нескінченно!

Медитація діє

Очевидний результат цього дослідження полягає в тому, що медитація дозволяє змінювати стан свідомості, давати відпочинок мозку й краще його контролювати. Автор наукової публікації про цей експеримент закликає до самого широкого співробітництва вчених біологів та людей, які практикують вдосконалення свідомості.

Френсіс Аймон`є. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...