• Не поспішайте старіти

  • П'ятниця, 4 листопада 2005 року
...Вчені цілком серйозно вважають, що тривалість життєдіяльності нашого організму не обмежується стандартами, прийнятими за віковий еталон. Цифри фігурують найрізноманітніші: 120, 130, 150 і навіть 400 років! А чом би і ні? Якщо відкрити Біблію і прочитати про термін життя деяких її персонажів, то "чотири сотні" блякнуть.

Так це чи ні - сказати складно. Сперечатися - дозволяється. В усякому разі, великий Мечников говорив, що смерть раніше 150 років - насильницька смерть. Вийшло так, що видатний учений хоч і помер "насильницькою", але ще за життя, будучи людиною похилого віку, продовжував брати від неї радощі на повну котушку.

Думка про те, що потенціал людини в старості залежить від здоров'я в молодості, не завжди буває вірною. Яскравим прикладом тому служить життя метра російської літератури Льва Толстого. В молодості письменник хворів на легеневе захворювання і навіть мав ранню стадію туберкульозу. У сорок років Товстой страждав на важку форму неврастенії на тлі швидкої фізичної стомлюваності. А в сімдесят п'ять він освоює велосипед, у вісімдесят здатний проскочити на коні риссю двадцять миль.

Чим же пояснюється феномен здоров'я класика? Так дуже просто: щоб людині бути сильною – не обов'язково робити те, що такою її робить, досить не робити того, що робить її слабкою. Приблизно так робив Товстой, побудувавши розпорядок свого життя таким чином, за якого у нього не виникало перевантажень. Він займався статтями філософського характеру на тлі господарювання або складав азбуку для селян, при цьому вивчаючи грецьку мову.

Не безпідставна і думка академіка Амосова, який закликав обмежувати себе в їжі, загартовуватися і посилено навантажувати себе фізично. У даному контексті цікавий дослід зі щурами, в якому виявилася цікава закономірність. Одних піддослідних помістили в тепличні умови: добре і часто годували, не піддавали стресовим ситуаціям, загалом - балували як могли. З іншими робили все з точністю до навпаки. Так от: у першому випадку щури благополучно жиріли, старіли і вмирали набагато раніше, ніж їх "страждаючі" родичі. Більш того, за отриманими тестами, члени групи, які переживали страждання, відрізнялися вищим інтелектом і кмітливістю.

Який з вищезгаданих способів життя вибирати людині – це її справа, але про всяк випадок пам'ятайте вираз блискучого сатирика Зощенко: "Здоровий дух формує здорове тіло".

Джерело:
From-ua.com

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...