• Музикотерапія для всіх

  • Epoch Тіmes Україна | Велика Епоха
    Вівторок, 5 травня 2009 року
Як відомо, приємні емоції, що спонукаються мелодіями, тонізують центральну нервову систему, покращують обмін речовин, стимулюють дихання і кровообіг.

З лікувальною метою музику застосовують з давніх часів. На думку фахівців, ефект музикотерапії грунтується на одночасній дії на організм людини трьох чинників: психолого-естетичного (асоціації, емоції, образний ряд), фізіологічного (функціональний, за допомогою якого можна тренувати окремі функції організму) і вібраційного (музика здійснює вібраційний вплив на клітини, активізуючи різні біохімічні процеси в них).

Існують спеціальні програми і методики, які використовуються психологами при підготовці до пологів майбутніх мам. Одним з прикладів успішного застосування таких методик стала програма "Вітоніка", що складається з декількох комплексів, що призначаються залежно від віку і стану здоров'я людини.

Перший комплекс програми під назвою "Сонатал" є методикою музичної стимуляції розвитку плоду і новонародженої дитини, а також зняття стресів у вагітної жінки за допомогою музики. Під час досліджень було встановлено, що за допомогою музики можна впливати на три сфери життєдіяльності плоду - рухову, емоційну, дихання - і навіть управляти їх розвитком. І головне, що музична стимуляція позитивно позначається як на психічних, так і на фізичних його якостях.

Припиняти музикотерапію не рекомендується і після народження дитини. На даному етапі можна використовувати інші комплекси, розроблені в рамках програми "Вітоніка". До їх числа входять:

- "Ейдотоніка" - музика кольору, призначена для дітей першого року життя, впливає на зір і розрізнення кольорів

- "Лінгвотоніка" - музика слова для дітей другого року життя, що допомагає розвивати у дитини відчуття мови, сприяє становленню мови

- "Хореотоніка" - музика руху для дітей третього року життя, що впливає на рухову активність.

- На більш старший вік розраховані комплекси "Валеотоніка" (музичні уроки здоров'я) і власне "Музикотерапія" - лікування захворювань за допомогою музики.

Як відомо, впливаючи на клітинному рівні на організм людини, музика може здійснювати як позитивну, так і негативну дію на слухача. Тому підбирати музику для лікування і релаксації повинен професіонал, заздалегідь склавши для себе психологічний портрет людини і загальне уявлення про спектр його музичних пристрастей. В принципі, жоден з музичних стилів не викликає у музикотерапевтів різко негативних оцінок, проте більшість фахівців сходяться на думці, що краща музика для лікування і розслаблення - це класика і традиційні народні мотиви.

За своїм призначенням класичні твори діляться на дитячі, релаксаційні, активізуючі й змішані.

У класичну релаксаційну програму входять наступні твори на 3-6 хвилин: Бах І.С. "Арія з сюїти № 3" або повільні частини з Бранденбургських концертів; Шуберт Ф. "Аве-марія" або 2-а частина 8-ої симфонії; Белліні В. "Каватіна Норми"; Вівальді А. "Зима"; Бетховен Л. другі частини фортепіанних сонат (8, 14, 23); Чайковський П. Анданте кантабіле з 5-ої симфонії "Червень" і "Жовтень" з циклу Пори року.

До активізуючих музичних творів належать творіння В. Моцарта - перші і треті частини з фортепіанних сонат і концертів, "Рондо" з "Маленької нічної серенади", уривки з опери "Чарівна флейта"; П. Чайковського - вальси з балетів, "На трійці" з "Пір року", уривок з фіналу 4-ої симфонії, а також уривок С. Прокоф’єва з 1-ої частини 1-ої симфонії, М. Глінки "Романси", А. Вівальді "Весна", Л. Боккеріні "Менует", Ф. Шуберта "Форелленквартет".

Джерело: Sophiex

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...