• Свинець зі старої фарби загрожує здоров'ю дитини

  • Середа, 24 серпня 2005 року
Свинець широко використається у всіх областях нашого сьогоднішнього життя, будь то сфера високих технологій або предмети побуту: він є й у комп'ютерах, і в автомобільних акумуляторах, і навіть у витонченому порцеляновому посуді.

З одного боку, свинець приносить користь, з іншого боку - може завдати непоправної шкоди здоров'ю. Гірше всього, що в минулому протягом багатьох років він входив до складу малярських фарб, і це дотепер приводить до свинцевої інтоксикації дітей.

У дитячий організм свинець може потрапити й з водою, але найчастіше причиною інтоксикації є фарба. Проблема дитячого свинцевого отруєння надзвичайно серйозна в усьому світі. Управління охорони навколишнього середовища США, за словами її співробітниці Венді Кліланд-Хамнет, активно співробітничає з Канадою й Мексикою, а також з багатьма іншими країнами миру в наданні технічної допомоги, пов'язаної з фарбами, що містять свинець.

Застосування таких малярських фарб у США заборонено ще з 1978 року. Однак дотепер у старих будинках у деяких містах країни стіни усе ще найчастіше покриті фарбою, до складу якої входить свинець. Для окремих районів країни ця проблема особливо актуальна. У першу чергу це міста так званого "Іржавого пояса" - колишні центри індустріальних районів, яких чимало залишилося на Середньому Заході, але є вони й на Східному узбережжі, говорить Джефф Долю - глава некомерційної організації PEER, що пропагує свідоме відношення до охорони навколишнього середовища.

Особливо небезпечна свинцева інтоксикація для дітей молодше семи років: малята нерідко кладуть у рот і жують шматочки фарби, що відвалилася, або вдихають свинцевий пил, що втримується в повітрі. Навіть невелике влучення свинцю в організмі може привести до необоротного зниження інтелекту, уповільнений розвиток дитини, втрату слуху. У більших дозах свинець може викликати коматозний стан, конвульсії й навіть привести до смертельного результату.

Батькам, що живуть у старих будинках, Венді Кліланд-Хамнет рекомендує ретельно зіскребти зі стін стару фарбу, що містить свинець. Ця операція обходиться відносно недорого. На жаль, відзначає Джефф Рук, хазяї, що затівають ремонт, часто намагаються знайти бригаду, що візьме подешевше й упорається зі справою швидше. І якщо їм нічого не відомо про небезпеку свинцевого отруєння, у підсумку стара фарба, що містить свинець, залишається на стіні під шаром свіжого покриття.

Американське агентство по охороні навколишнього середовища поставило метою ліквідувати до 2010 року погрозу свинцевого отруєння в дітей. Воно веде просвітиницьську діяльність серед різних груп населення, у тому числі серед батьків, у яких є маленькі діти. Дуже важливо регулярно проводити аналіз крові у випадках імовірності свинцевого зараження в маляти.

Така перевірка надзвичайно важлива, однак дослідження, проведені в Мічігані, показують, що робиться це далеко не завжди. "У нашому штаті ми виявили близько 3600 дітей, у яких підвищений зміст свинцю в крові. Але тільки в половини з них проводилися наступні аналізи крові", - говорить співробітник Мічіганского університету доктор Алекс Кемпер.

Одне з пояснень незадовільної частоти тестування серед дітей підвищеного ризику - наприклад, у латиноамериканських і негритянських родинах з низьким доходом - це відсутність постійного лікаря. Інакше кажучи, батьки не звертаються за медичною допомогою в саме ті установи охорони здоров'я, де могла б зберігатися їх повна медична інформація.

Джефф Рук вважає, що всі родини, що піддані небезпеці свинцевої інтоксикації, зобов'язані вживати заходів обережності, оскільки немає ніякої можливості "очистити" кров від свинцю й знову привести її в норму.

Рекомендується часто прибирати в будинку, щоб частки свинцю не попадали в повітря й не осідали на предметах, які дитина може взяти в рот.

Эрнест Леонг

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...