• Ракові захворювання через батьків, які палять?

  • Вівторок, 22 листопада 2005 року

Нові дослідження онкологічного об’єднання

Коли батьки палять, вони закладають фундамент для майбутніх ракових захворювань у своїх дітей. Пасивне паління в дитячому віці збільшує ризик раку носа. Діти матерів, які палять, також мають підвищену вірогідність захворіти раком легенів або сечового міхура в результаті поглинання продуктів розщеплювання нікотину під час вигодовування або знаходячись в череві матері.

Канцерогенний вплив тютюнового диму розповсюджується багатьма, у тому числі й непрямими шляхами. Таким чином, паління батьків закладає ризик раку в дітей вже в колисці, незалежно від спадкових чинників і від того, чи будуть вони в майбутньому палити самі. Такого висновку дійшли професор Карі Хеммінки і доктор Бован Чень, з відділення молекулярно-генетичної епідеміології німецького Науково-дослідного онкологічного центру, на підставі досліджень статистики захворювання раком у шведських сім'ях.

Учені розглядали випадки раку легенів як непряму ознаку споживання нікотину батьками і досліджували наявність ракових захворювань у нащадків. Щоб розрахувати ризик раку, вони враховували тільки ті органи, на які здійснюється канцерогенний вплив під час паління. На основі наявних даних з 1958 р. по 2002 р. вони ідентифікували близько 18000 матерів і 42000 батьків з раком легенів. Серед нащадків цих людей у віці від 0 до 70 років було зареєстровано майже 174 000 випадків ракових захворювань. Шляхом порівняння з кількістю випадків ракових захворювань серед нащадків людей, які не палять, вчені обчислили коефіцієнт ризику раку, який не можна пояснити однією лише спадковістю і власною пристрастю до нікотину.

Діти матерів, які палять, показали підвищений ризик захворювання раком дихальних шляхів (коефіцієнт ризику - 1,45), раку носа (2,93 - майже потрійний ризик захворювання), легенів (1,71), сечового міхура (1,52) а в одній віковій групі також раком нирок. Діти, у батьків яких був рак легенів, також мали підвищений ризик захворювання раком носа (зокрема, аденоїдною карциномою, коефіцієнт ризику - 7, 73) і деякими іншими видами раку, але не нирок і сечового міхура. “Випадки раку нирок і сечового міхура не мають зв'язку з тим, палить батько чи ні, тому ймовірно, що поглинання продуктів розщеплювання нікотину відбувається в череві матері та під час годування материнським молоком. Ці органи в фазі зростання особливо сприйнятливі до впливу канцерогенів”, - вважає професор Хеммінки. Ризик же раку носа пов'язаний з пасивним палінням у дитячому віці, незалежно від того, хто з батьків палить.

Соня Райс. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...