• Терапія Айболіта, чи Малевича, чия дієвіша?

  • Середа, 5 квітня 2006 року

Ван Гогу робота, а нам-от терапія.
Чи може терапія за прикладом Малевіча допомогти сьогодні?
А як ви знімаєте стрес?
Як модно знімати стрес?
Новий час – нові проблеми, нові засоби їх вирішення.
Або як ефективно позбавитися від стресу.

Прийшла весна. Все, здавалося б, повинно бути добре: сонце світить, пташки співають,  листя розпускається. Чи справді все – так безхмарно?

Не можна забувати, що ми живемо у ХХІ столітті, яке на всьому залишає свій слід.

Виснаженим за зиму людям явно не вистачає сонячних годин сьогоднішньої весни. До того ж,  робота   „9 годин в офісі”, навіть перед відчиненим вікном, не додає багато енергії, єдине, що можливо в цьому разі отримати – нежить від переохолодження і сидіння на протязі. 

Щоденні клопоти,  проблеми знайомих (якими вони з вами щедро діляться і які потім всю ніч не дають заснути, а врешті-решт виявляються звичайним непорозумінням), екстремальні ситуації, у які потрапляємо надто часто – все це викликає у нас багато негативних емоцій, які потім блискавично виплескуються на рідних людей. Або ж вони довго накоплюються, і призводять до нервових розладів. Люди все частіше проживають життя під тиском, у стресі,  перевантажені своїми глибинними емоціями, які складно усвідомити самостійно. Саме тут час згадати про арт-терапію.

Візуальна передача відчуттів використовувалася вже давно, але арт-терапія не існувала, як окрема галузь медицини аж до 1940 р. На початку 20 століття, психологи помітили, що картинки, намальовані дітьми, відображають їх розвиток, емоційний і пізнавальний ріст. Тому почала швидко рости кількість клінік та реабілітаційних центрів, де поряд із звичайним методом „розмовної терапії” використовувалася арт-терапія. При цьому лікарі підкреслювали, що сам процес творіння картинки покращує здоров’я і самопочуття. Для кожної конкретної особи – це є засобом розкриття і вивчення істинного „я” людини з усіма її прихованими здібностями, страхами та переконаннями, які сформувалися ще в дитинстві.  

„Почувши про те, що малювання замінить мені заспокійливі засоби й зможе урівноважити  емоційний стан наприкінці трудового тижня, я лише посміялася”, - розповідає PR-менеджер Аліса. „ А потім подумала: з моєю-то роботою, яку можна назвати „кожен день у полі один воїн”  - неможливо! Десь через тиждень, ввечері до мене зайшла подруга і запропонувала „випробувати фарби, які вона прикупила для свого семилітнього сина”. Ми ввімкнули музику і кардинально змінили формат наших звичних вечірніх посиденьок. Замість чаю і канапок розмовляли про наболіле за тиждень, сидячи на підлозі з пензлями в руках. Розмовлялося легко, як завжди; малювалося, як не дивно, теж легко. Хоча останній раз художні шедеври я творила на уроці образотворчого мистецтва у сьомому класі – за що отримувала стабільну пару. Але цього разу я не переймалася сюжетом майбутнього шедевру, а просто занурилася у свою проблему, говорила про неї і малювала, що було на душі. Вже через годину відчула якесь полегшення, ніби просто так зняла з себе нішу повну хвилювань, які тиснули на мене з початку тижня. Ще цікавіше стало знімати стрес малюванням, коли дізналася, що  лінії, кольори, розміщення на папері малюнка – все це має певне значення.  Тепер за гроші, які зекономила на заспокійливому, купила набір фарб і щоп’ятниці разом із сином займаємося ремеслом Малевіча і Да Вінчі.”

  Арт-терапія допомагає дітям і дорослим розібратися із „джерелом свого хвилювання” засобами мистецтва. Спонтанне малювання в атмосфері, коли тебе ніхто не судить, дозволяє людині зобразити на папері думки і почуття, які турбують. Цим видом терапії може займатися будь-хто незалежно від віку і здібностей до малювання. Головне - бажання і трохи вільного часу. Займатися можна, як в спеціальних центрах у групах під наглядом лікаря арт-терапевта, так і самостійно.

Робота у групах починається з того, що кожен обирає місце  на великому папері, де він буде працювати. Людину заохочують виражати свій настрій, емоції та різного роду протести. Як тільки подають фарби, кожен концентрується на своїх думках та почуттях, всі рухаються один навколо одного, переходячи на простір сусідів. Люди звикають до того, що у будь-якій ситуації вони мають голос і право сказати своє слово, вони навчаються взаємодіяти, працюючи поряд з іншими - „бути індивідуальною частиною чогось єдиного”.

Коли ж людина займається арт-терапією вдома, найголовніше - зручно сісти (лягати не рекомендується), розслабитися і зануритися у  власні переживання. Малюйте те, „що на душі”, що відчуваєте. Не потрібно обдумувати тему, плідно підбирати кольори, а просто насолоджуватися процесом. Коли відчуєте, що вже досить малювати, зупиняйтеся і переходьте до другого етапу арт-терапії – аналізу картинки. Він ґрунтується на тому, що будь-яке мистецтво має значення, воно віддзеркалює реальність, те, у що вірить митець, те що для нього є важливим і близьким. Любов, ненависть, злість  - ми всі відчуваємо емоції, які є своєрідною відповіддю людини на ситуації, що виникають. Вміння контролювати емоції – це можливість володіти ситуацією і об’єктивно оцінити її. Тут важливо не бути поверховим, а докопатися до істини. Для прикладу, якщо Валентина, втративши роботу, не позбавиться своєї злості (яку вона до кінця не усвідомлює) на всіх роботодавців на землі, то мало вірогідно, що хтось-таки побачить в ній досвідченого фінансиста, який легко працює в команді.

Аналіз кольорів, які ви використали є прямим відображенням вашого психічного стану. Червоний – це колір вогню і крові, тому він свідчить про великий заряд енергії, силу, пристрасть і рішучість.  Помаранчевий – поєднує в собі енергію червоного і щастя жовтого кольорів. Він вказує на ентузіазм, натхнення і креативність.  Жовтий – вміння рідіти. Зелений – наполегливість, синій – душевний спокій, фіолетовий – мрійливість, надто глибоке занурення у фантазії, коричневий – схвильованість станом здоровя, власним комфортом, сірий – замкнутість, відмежованість, чорний – негативізм, заперечення всього. 

Зверніть також увагу на кількість і характер кутів, які ви зобразили на картинці – вони вказують на ступінь вашої агресивності, можливо - саме час  „охолонути”.

Вміння підтримувати фізичне, розумове і емоційне здоров’я є дуже важливим, особливо у наш неекологічний час з вихлопами, кислотними дощами та іншими „благами цивілізації”. 

 

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...