• Декілька дивовижних фактів про ліс, які мало хто знає

  • Четвер, 29 березня 2018 року

Ліс і люди нерозривно пов'язані: наше життя неможливе без лісів. Дерева виділяють кисень і поглинають вуглекислий газ, вони є домом для багатьох рідкісних видів рослин і тварин, а для людини — джерелом цінних ресурсів. Але чи все ми знаємо про ліс? Наприклад, як він пов'язаний із повенями або як захищає врожаї на полях? Про це та багато іншого розповідає «УП Життя».

Існує такий термін — екосистемні послуги лісу. Звучить незвично, але це не просто абстракція, говорить менеджер лісових проектів Всесвітнього фонду WWF в Україні Роман Волосянчук:

«Зокрема, на Заході в багатьох країнах перед вирубкою лісу оцінюють, яких збитків зазнає економіка і суспільство через припинення надання лісом екосистемних послуг. І цифри фігурують чималі».

У кінці березня світ відзначає Міжнародний день лісу. Саме час дізнатися декілька дивовижних фактів про ліс:

Ліси запобігають повеням

Повені трапляються після сильних дощів або танення великої кількості снігу. Коли величезна кількість води потрапляє у водойми, дренажні системи не витримують.

Але коріння та крони дерев здатні утримувати й поглинати воду під час дощів або танення снігу. Після цього вони повільно віддають її, і в результаті річки не переповнюються довгий час, що дозволяє зменшити збитки від паводків.

За підрахунками, вирубка 1/10 лісів планети могла б викликати на 28% більше повеней.

Ліси також запобігають посухам

Засуха може стати не меншим лихом, ніж повінь. Лісовий ґрунт більш проникний для води, тому там вона затримується довше. Крім цього, під час дощу краплі води затримуються на великій площі листя дерев, після чого випаровуються, зволожуючи повітря. Дерева також постійно випаровують воду через поверхню листя.

Ліси протидіють ерозії та зсувам ґрунту

Під час ерозії під впливом води та вітру порушується структура ґрунту. Страждає верхній шар, багатий поживними речовинами. Це призвело до того, що за останні 150 років половина родючих земель планети зникла. Коли вітер або вода забирають разом із верхнім шаром ґрунту цінні для росту рослин речовини, сільське господарство несе збитки. Цей шар ґрунту потрапляє у річки, замулюючи та отруюючи їх.

Дерева міцно утримують своїм корінням ґрунт, вбирають воду і запобігають зсувам на схилах.

Ліси можуть стримувати навіть пустелі — наприклад, Сахару. Проект з висадки дерев навколо Сахари називається «Велика Зелена Стіна».

Ліси борються зі шкідниками

Ще один спосіб, яким ліси допомагають підвищити врожайність сільськогосподарських культур — боротьба зі шкідниками.

Лісосмуги навколо полів важливі для захисту культур не тільки від снігу та вітру. Вони є домом для безлічі тварин — природних ворогів шкідників польових культур.

Це сонечка — ненажерливі хижаки, усілякі клопи, кліщі та інші комахи. Вони живуть у лісах та іноді заглядають на поля, щоб поласувати шкідниками. Це дозволяє значно заощадити на боротьбі зі шкідником та поліпшити врожаї.

Ліси охолоджують міста

Ефект «міський тепловий острів» призводить до того, що в містах температура на декілька градусів вища. Це обумовлено поглинанням і подальшим вивільненням тепла міськими спорудами.

Нещодавнє дослідження великих міст України показало, що найбільш прохолодні райони розташовані якомога ближче до зелених насаджень. Низькою температура була у районах, що безпосередньо прилягають до лісів, парків, скверів.

Це відбувається завдяки процесам випаровування вологи деревами. У порівнянні з будівлями або асфальтом, у дерев менша здатність до нагрівання.

Лісова тінь — гарна альтернатива кондиціонерам.

Ліси очищають повітря і допомагають у боротьбі зі збудниками хвороб

Діоксид сірки, фториди, озон, оксиди азоту та інші речовини забруднюють атмосферне повітря. Цю проблему вирішить зменшення кількості джерел забруднення. Але що робити з тими, які залишаться?

І тут на допомогу прийдуть ліси: дерева здатні поглинати гази-забруднювачі, а також на них постійно осідають тверді частинки пилу, які потім змиваються дощами.

Ще ліси допомагають у боротьбі зі збудниками хвороб. Як і всі рослини, дерева виділяють летючі речовини — фітонциди.

До прикладу, фітонциди сосни згубні для збудника туберкульозу (не дарма туберкульозні санаторії часто розташовані у соснових лісах), а ялиці — для коклюшу.

Допомагайте лісам! Вони — наше спасіння у суворих умовах міського життя!

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...