• Голова Китаю ставиться до Гонконгу м'якше?

  • Середа, 1 жовтня 2014 року
22 вересня Сі Цзіньпін зустрівся з делегацією бізнесменів із Гонконга

22 вересня Сі Цзіньпін зустрівся з делегацією бізнесменів із Гонконга. Скріншот: CCTV

Лідер Комуністичної партії Китаю Сі Цзіньпін нещодавно зустрівся з делегацією гонконзьких бізнес-магнатів у той час, коли тисячі студентів виступали із протестами на вулицях Гонконгу, намагаючись змусити Пекін забезпечити загальне виборче право на наступних виборах глави адміністрації автономії.

Мета зустрічі Сі з бізнесменами, здавалося, полягала в тому, аби зміцнити контроль Пекіна над цим містом-державою. Але загальний тон його висловлювань був м'якшим і менш агресивним, ніж у його колеги Чжан Децзяна, голови Постійного комітету Всекитайських зборів народних представників, який зіграв серйозну роль у гонконзьких подіях.

Бізнес-лідерів запросив до столиці Дун Цзяньхуа, політичний діяч, що став першим головою адміністрації Гонконгу, коли острів у 1997 році був переданий КНР Великобританією.

На переговори 22 вересня приїхали загалом 70 найбільших бізнесменів різних галузей, у тому числі мільярдери Лі Кашин, Лі Шаукі, Генрі Чен, Роберт Куок і Пітер Ву, кожен із яких є главою того чи іншого конгломерату в Гонконзі. Приїхали і представники шести найбільших комерційних об'єднань.

У публікаціях державної преси наводяться висловлювання Сі Цзіньпіна про те, що китайська влада буде твердо дотримуватися політики «одна країна, дві системи» та Основного закону, «повною мірою підтримуючи розвиток демократії в Гонконзі, при цьому зберігаючи довгострокове процвітання і стабільність Гонконгу».

Основний закон — це, по суті, Конституція Гонконгу, хоча нещодавно Пекін видав урядовий документ, у якому стверджується, що джерелом повноважень Основного закону є згода компартії Китаю, і що Гонконг жодним чином не є суверенним. Цей документ надійшов із Канцелярії бюро Держради, також відомої як Бюро із зовнішньої пропаганди і влада якої входить до компетенції Лю Юньшаня, керівника ідеології та пропаганди, який пов'язаний із колишнім лідером партії Цзян Цземінєм.

Як повідомляє «Сіньхуа», Сі сказав на зустрічі: «Якщо в Китаї за соціалізму існує проблема, то давайте поговоримо. Якщо щось стосується всіх нас, ми маємо про це говорити». Він додав: «Знайти найбільший спільний знаменник, що відповідає бажанням і потребам громадськості, — це основа демократії». «Сіньхуа» постаралося прикрасити ці короткі висловлювання за допомогою статті-думки під назвою «Чому Сі Цзіньпін сказав: „Якщо є проблема, давайте поговоримо“?»

Думка, наведена «Сіньхуа», полягала в тому, що вислів «давайте поговоримо» означав: дискусії про демократію мають і далі проходити на «політичному, соціальному і масовому рівнях». Далі у статті викладалися різні офіційні прийоми, які могли б служити в якості каналів зв'язку з Гонконгом.

Метою слів «давайте поговоримо», схоже, було створити контраст із заявами Чжан Децзяна, зробленими 16 вересня під час зустрічі із представниками Гонконзької федерації профспілок.

Чжан тоді сказав, що рішення Всекитайського з'їзду народних представників про те, що кандидати на посаду глави адміністрації Гонконгу мусять обиратися двома третинами голосів контрольованої Пекіном ради еліти, є «непорушним», і що, коли це рішення не буде схвалене законодавчими зборами Гонконгу, то саме місто-держава «понесе за це історичну відповідальність», повідомляє гонконзька газета Oriental Daily.

Чжан Децзян — це ще один союзник колишнього лідера партії Цзян Цземіня, вплив якого в Комуністичній партії і серед керівного апарату Сі Цзіньпін намагається викорінити вже протягом двох років. Передусім, Сі домагається цього за допомогою чисток від таких могутніх партійних важковаговиків, як колишній бос безпеки Чжоу Юнкан та заступник командувача армією Сюй Цайхоу.

Хоча відмінності між позиціями Сі і Чжана можуть здатися риторичними, тут дійсно є суттєва розбіжність, вважає Лау Сіу Кай, віце-президент Національної науково-дослідної ради Гонконгу і Макао, а також колишній головний радник Central Policy Unit в уряді Спеціального адміністративного району Гонконг.

«Багато людей вважали, що на зустрічі Сі Цзіньпін підтвердить позицію ЦК партії щодо Гонконгу і висловить надію на те, що гонконзьке суспільство підтримає її на кожному рівні і що Законодавчі збори Гонконгу її схвалять», — зазначив Лау.

«Але на зустрічі Сі Цзіньпін цього не сказав», — додав він в інтерв'ю для «Пен Пай», нової медіа-компанії, що фінансується державою Китаю.

Тоді як інші китайські чиновники зосередилися на рішенні Всекитайських зборів народних представників, Сі «дивився на питання розвитку в рамках режиму „одна країна — дві системи“ з більш високої і віддаленої перспективи», — сказав Лау.

Алан Леон, лідер Громадянської партії, продемократичної політичної партії, не поділяє обережного оптимізму Лау.

«Сказане Сі в основному означає, що китайська влада все одно призначатиме Гонконгу керівника, — сказав Леон в інтерв'ю гонконзькій газеті «Мін Пао». — Гонконгцям тепер залишається або плазувати і здатися, або на знак протесту чинити опір».

Сє Дун'янь, Велика Епоха

Дослідження: Френк Фан.


Читайте також:
Економіка Гонконгу зростає зі швидкістю равлика із 1997 року
У Гонконзі голосують за демократію
Підписатися:

Коментарі