• Ліберальний журнал у Китаї змушують підкоритися компартії

  • П'ятниця, 26 вересня 2014 року
Ду Даочжен, президент китайського політичного журналу Yanhuang Chunqiu. Ду тривожиться, що після того, як видання переведуть в організацію при Міністерстві культури, це вплине на незалежність журналу

Ду Даочжен, президент китайського політичного журналу Yanhuang Chunqiu. Ду тривожиться, що після того, як видання переведуть в організацію при Міністерстві культури, це вплине на незалежність журналу. Скріншот: yhcqw.com

Один із найбільш політично ліберальних журналів у Китаї Yanhuang Chunqiu (що в перекладі приблизно означає «Літопис Янь-ді і Хуан-ді*») нещодавно отримав повідомлення, що він мусить перейти під керівництво державної організації. Це хід, який, як побоюються редактори, призведе до обмеження свободи публікацій.

*Янь-ді (або Шень-нун) і Хуан-ді (Жовтий імператор) — два з перших трьох стародавніх правителів Китаю.

Yanhuang Chunqiu 17 вересня отримав повідомлення від Державного управління у справах друку, публікацій, радіо, кіно і телебачення (SAPPRFT), офіційного апарату із цензури та контролю за ЗМІ китайського режиму, що журнал зобов'язаний перейти під відомство Китайської національної академії мистецтв, яка є підконтрольною Міністерству культури, повідомляє Deutsche Welle.

Цей ЗМІ зараз підкоряється Асоціації культури Китаю Яня і Хуана*, яка прираховується до громадських організацій. У Китаї всі публікації повинні реєструватися під тією чи іншою офіційною установою — а от вжитий у цьому випадку хід, як вважають, має на меті привести Yanhuang Chunqiu під щільніший партійний контроль і нагляд.

Якщо журнал протягом двох місяців не змінить реєстрацію, то його закриють, повідомляє Deutsche Welle.

З моменту свого створення в 1991 році Yanhuang Chunqiu відверто ратував за конституційне управління та політичні реформи, закликаючи до захисту прав людини, свободи слова та свободи преси. Журнал опублікував численні есе, що підтримували політичне бачення Ху Яобана і Чжао Цзияна, колишніх лідерів Комуністичної партії, один із яких помер, а інший був репресований, що призвело до демократичних протестів 4 червня 1989 року і після цієї дати.

Ціла низка відставних чиновників партії брала участь в управлінні Yanhuang Chunqiu або писала туди статті. Президент журналу Ду Даочжен раніше був директором SAPPRFT, органу цензури, а зараз ця організація підрізає йому крила.

«Yanhuang Chunqiu фактично діяла як приватна компанія, а держава силою начепляє на нас „червону шапочку“ державних підприємств, — сказав Deutsche Welle 91-річний Ду. — За 23 роки ми не отримали ні копійки, жодного будинку чи дозволу від уряду».

Наказ прийшов без попереднього спілкування із журналом, у чому, за словами Ду, відсутня елементарна повага.

Він хвилюється, що після переходу влада почне утискати незалежність журналу: «Після переходу під крило Міністерства культури... Думаю, журнал стане частиною „регулярної армії“ режиму», — зазначив Ду.

«Це неминуче зашкодить нашому персоналу і майну, а особливо нашкодить і обмежить свободу публікацій наших статей. Yanhuang Chunqiu тоді стане таким самим, як „Женьмінь жибао“ та Qiushi, які говорять єдиним голосом держави і чиновників».

Ду каже, що він і його колеги боротимуться за свої права, аби підтримувати характерну журналу відвертість, але вони також готові до того, щоб повністю припинити його випуск: «Я не вестиму журнал, якщо він буде як „Женьмінь жибао“ чи Qiushi». Qiushi, що в перекладі означає «пошук правди», — назва відомого комуністичного ідеологічного журналу, який завжди робить офіційні і традиційні [для китайських партійних ЗМІ — прим.ред.] тлумачення політики партії.

Нинішнє втручання не є для Yanhuang Chunqiu першим. У січні 2013 року влада закрила їхній сайт, стверджуючи, що він не оновив свої реєстраційні дані.

Ду тоді зазначав, що закриття сайту було зроблено не за замовленням Сі Цзіньпіна, тоді нового лідера партії, оскільки Сі «знов і знов підкреслює важливість конституції». Батько Сі, Сі Чжунсюнь, також одного разу написав коротку посвяту для Yanhuang Chunqiu, хвалячи його як «гарний ЗМІ».

Можливе джерело цієї перепони — хоча Ду його і не згадує — це союзники колишнього лідера партії Цзян Цземіня, враховуючи те, що SAPPRFT перебуває під контролем Лю Юньшаня, члена Постійного комітету Політбюро і близького союзника Цзяна.

Лу Чень, Велика Епоха


Читайте також:
Нинішній голова КНР може «нейтралізувати» Цзян Цземіня
У найбільшому китайському пошуковику доступні заборонені запити
Чому заарештували сина Джекі Чана?
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...