• У найбільшому китайському пошуковику доступні заборонені запити

  • Фотознімки за запитами «вихід із партії» та «Фалуньгун» зробили доступними для пошуку
  • Вівторок, 9 вересня 2014 року
Нещодавно в китайському пошуковику Baidu під час введення ключових слів «правда про Фалуньгун», яких зазвичай піддавали жорсткій цензурі, стали відображатися фотографії маніфестацій послідовників Фалуньгун. На плакаті зліва написано: «Мирно і розумно протестуємо проти переслідування», а плакат праворуч: «Не дайте банді Лян Чженьїна зруйнувати Гонконг», — мається на увазі прокомуністичний глава адміністрації Гонконгу

Нещодавно в китайському пошуковику Baidu під час введення ключових слів «правда про Фалуньгун», яких зазвичай піддавали жорсткій цензурі, стали відображатися фотографії маніфестацій послідовників Фалуньгун. На плакаті зліва написано: «Мирно і розумно протестуємо проти переслідування», а плакат праворуч: «Не дайте банді Лян Чженьїна зруйнувати Гонконг», — мається на увазі прокомуністичний глава адміністрації Гонконгу. Скріншот: Baidu.com

Нещодавній результат пошуку за ключовими словами «вихід із партії» та «Фалуньгун» на Baidu. На плакаті написано: «Маршируючи, входимо в епоху без Комуністичної партії Китаю»

Нещодавній результат пошуку за ключовими словами «вихід із партії» та «Фалуньгун» на Baidu. На плакаті написано: «Маршируючи, входимо в епоху без Комуністичної партії Китаю». Скріншот: Baidu.com

Строгість апарату інтернет-цензури, що перебуває у віданні китайської влади, загальновідома, тому, коли виникають величезні прорахунки в системі блокування, особливо в найбільшій китайській пошуковій системі Baidu, то люди це помічають одразу.

Із 2 вересня Baidu став дозволяти пошукові запити «вихід із партії», «правда про Фалуньгун», «Фалунь Дафа несе добро» і цілу низку аналогічних ключових слів.

Під «виходом із партії» мається на увазі відмова від Комуністичної партії Китаю — рух, який китайською мовою звучить як «Туйдан». Китайськомовний сайт Всесвітнього центру допомоги з виходу з Комуністичної партії Китаю веде підрахунок кількості людей, що вийшли або відмовилися від Комуністичної партії і її дочірніх організацій — це число за 9 з гаком років існування руху перевищило 170 млн.

Рух «Туйдан» — досить делікатна в Китаї тема, і були випадки, коли за заохочення інших китайців відмовитися від партії або розповсюдження літератури, що пропагує цей рух, людей саджали у в'язницю або відправляли до трудових таборів.

Запити про Фалуньгун (або інша назва — Фалунь Дафа), традиційне духовне вчення, яке з 1999 року переслідує компартія, теж зазнають у Китаї суворої цензури.

Незрозуміло, чому ці два терміни й інші їм подібні раптом стало можливо шукати в Baidu, і пошук повертає результати із фотознімками, які зазвичай заборонені — як правило, це послідовники Фалуньгун, які виступають із протестом, тримають плакати і т.п.

Раніше під час подібних випадків заборонений контент був онлайн лише протягом дня чи двох. 8 вересня пошук за картинками на пошуковику Baidu.com все ще видавав фотографії акцій послідовників Фалуньгун у різних країнах світу, що протестують проти репресій їхніх прихильників у Китаї. Однак 9 вересня таких фотографій уже немає.

Останнім часом у Baidu була знята цензура із запиту «справедливість над Цзяном», під чим маються на увазі заклики послідовників Фалуньгун судити Цзян Цземіня, колишнього главу компартії Китаю, за його роль в ініціюванні переслідування цього вчення.

Через кілька днів зображення, які видавалися за такими ключовими словами, не мали ніякого стосунку до Фалуньгун.

У попередніх випадках делікатні політичні терміни були тимчасово доступними для пошуку, коли відбувалася політична боротьба на вищих рівнях Комуністичної партії.

На початку 2012 року, перед усуненням Бо Сілая, колишнього члена Політбюро та мера південно-західного мегаполісу Чунціна, були дозволені пошукові запити, які давали результати про причетність його правої руки, Ван Ліцзюня, до масового видаляння органів у послідовників Фалуньгун. Пізніше такі пошукові запити заблокували. Політичні аналітики в той час вважали, що, скоріше за все, зняття цензури було навмисним політичним ходом.

Нещодавно по всьому світу серед китайців поширилися чутки про те, що Цзян Цземінь, колишній глава партії, зараз у якомусь значенні став мішенню антикорупційної кампанії  Сі Цзіньпіна чи політичної чистки. Одна китайська газета нещодавно опублікувала насмішку над Цзяном із великою фотографією жаби — з якою часто асоціюють Цзяна — підключеної до кількох внутрішньовенних крапельниць, як ніби він перебуває в критичному стані.

Го Хуей, Метью Робертсон, Велика Епоха

Додаткові дослідження: Френк Фан.


Читайте також:
Цензура Інтернету — прибуткова галузь у Китаї
Китайський Інтернет — мережа за Великою стіною
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...