• Інвестиції у Китай впали до 2-річного мінімуму

  • Середа, 3 вересня 2014 року
Кур'єр перевіряє пакети всередині свого триколісного транспортного засобу в Пекіні 18 серпня 2014 р. Прямі іноземні інвестиції в Китай у липні впали на понад 1/6 порівняно з аналогічним періодом попереднього року, заявив 18 серпня уряд

Кур'єр перевіряє пакети всередині свого триколісного транспортного засобу в Пекіні 18 серпня 2014 р. Прямі іноземні інвестиції в Китай у липні впали на понад 1/6 порівняно з аналогічним періодом попереднього року, заявив 18 серпня уряд. Фото: Ван Чжао/AFP/Getty Images

Прямі іноземні інвестиції (ПІІ) в Китай у липні знизилися на 17% в річному вирахуванні, що є найнижчим місячним показником за два роки. На думку оглядачів, через політичне й економічне середовище Китаю іноземні інвестори втратили впевненість. Зокрема, основною причиною цього може бути нещодавнє антимонопольне розслідування діяльності іноземних компаній.

На брифінгу 18 серпня Міністерство торгівлі Китаю оголосило найновіші цифри ПІІ. У липні ПІІ становили $7,8 млрд, впавши на 17%, що є найнижчим рівнем із липня 2012 року. У порівнянні з червнем цього року, падіння становить 45,9%.

У Цін, науковий співробітник Інституту фінансів при Дослідницькому центрі розвитку Держради Китаю, сказав телеканалу NTD, що інвестиційний простір Китаю стає все меншим, і тенденція щодо зміцнення юаню припинилася. Ймовірно, це і є основними причинами падіння ПІІ.

Пан Ден, економіст, який живе в Китаї, сказав NTD, що він бачить дві причини для такого падіння: політичні й економічні ризики. «Китайці вміють [пристосовуватися до] змін, щоб відвести небезпеку і розсіяти її, — каже він. — „Гарячі“ гроші постійно надходять у Китай, таким чином, дійсний стан справ теж постійно приховувався; багато проблем були прихованими», — додав Ден.

Антимонопольні розслідування


Спостерігачі припускають, що недавні антимонопольні розслідування іноземних компаній налякали іноземних інвесторів.

В останні кілька місяців Китай запустив антимонопольне розслідування, спрямоване на перевірку іноземних компаній, включаючи Microsoft Corp, Qualcomm Inc, Audi AG, Daimler AG та Chrysler.

Європейська торгова палата в Китаї повідомляє, що деякі китайські компанії здійснюють подібну практику, яка порушує закони країни, і все ж вони не потрапили під слідство. В деяких випадках китайські регулювальні органи просили іноземні компанії не брати під сумнів хід слідства, не приходити на слухання з адвокатами і не просити допомоги у своїх країн. Європейська торгова палата в Китаї заявляє, що ці кроки є формою залякування.

Джейсон Ма, економічний коментатор по Китаю, що живе в США, сказав NTD: «Іноземні компанії стурбовані інвестиційним середовищем Китаю. Зокрема, вони [китайська влада] використовують боротьбу з монополією як привід, аби робити іноземним компаніям непереливки, і, звісно ж, у них є й інші мотиви. Китай надрукував велику кількість юанів, його економічне зростання знизилося, його бізнес, пов'язаний із нерухомістю, стоїть перед кризою, концепція зміцнення юаню поступово зникла, таким чином, потік «гарячих» грошей у Китай зменшується».

За словами китайського економіста Дена, звинувачення в монополії — просто тактика, метод, що використовується урядом для втручання. З одного боку, це допомагає зробити щось корисне для китайської економіки, а з іншого, зміщує центр уваги подалі від кризи всередині країни.

У квітні, коли увага китайської громадськості була зосереджена на корупційному розслідуванні Гу Цзюньшаня, колишнього заступника начальника логістики в армії, німецький виробник ліків GSK та інші іноземні компанії зіткнулися в Китаї з корупційним розслідуванням їхньої діяльності.

Потім було проведено антимонопольне розслідування діяльності зарубіжних компаній одночасно з тим, коли мало бути оголошено про справи Сюй Цайхоу, заступника голови військового комітету, і Чжоу Юнкана, колишнього глави Політико-юридичної комісії.

Втеча іноземного бізнесу


Останніми роками низка зарубіжних компаній уже залишила Китай — Google, Yahoo, Best Buy і Media Markt. Американський виробник косметики Revlon оголосив про свій відхід із Китаю і звільнив 1100 робітників. У січні компанія французької косметики L'Oreal вирішила забрати з Китаю свою продукцію серії Garnier.

Іноземні компанії, що залишилися в Китаї, борються з труднощами. IBM заявив, що його прибуток в останньому кварталі 2013 року впав на 23%. Французька група по алкогольним напоям Remy Cointreau повідомила, що в перші три квартали минулого року продаж Remy Martin впав на понад 30%.

Агентство «Сіньхуа» повідомило, що п'ять років тому, якби американським бізнесменам поставили питання, де створити компанію, дев'ять із десяти керівників вибрали б Китай. Якби те ж саме запитання було поставлене зараз, то вже цілих п'ять керівників вибрали б Америку. В останні 10 років близько 200 американських компаній перенесли свої заводи назад до своєї країни, йдеться в новині.

За матеріалами NTD.


Читайте також:
Три міфи про Китай: частина 1
В Шанхаї перешкоджають роботі іноземних банків
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...