• Історія Китаю (14): У-ван — засновник династії Чжоу, що поважав Небеса

  • Середа, 20 серпня 2014 року

Чжоуський У-ван був сином Вень-вана*. На дванадцятий рік свого царювання У-ван заснував династію Чжоу (1122—222 до н.е.).

* Титул «ван» у Китаї прирівнюється до царя.

У-ван — перший цар династії Чжоу. Ілюстрація: Дж. Чан/Велика Епоха

У-ван — перший цар династії Чжоу. Ілюстрація: Дж. Чан/Велика Епоха

Династія Чжоу була значущим періодом в історії Китаю. Вона тривала дев'ятсот років і налічувала в цілому тридцять сім царів, перш ніж у 221 році до н.е. була завойована династією Цінь.

Правління династії Чжоу було не лише найтривалішим в історії Китаю, а й стало періодом розквіту стародавньої китайської цивілізації. Конфуціанські і даоські філософії, що виникли в епоху династії Чжоу, впливали на багато поколінь протягом усієї китайської історії.

Цзян Цзия був військовим радником У-вана. На початку свого правління цар запитав у Цзян Цзия, чи існує в світі спосіб, що дозволяє майбутнім поколінням назавжди зберегти спадщину, створену предками, і щоб цей спосіб був би простий і дієвий.

Цзян Цзия відповів У-вану, що такий спосіб існує, і він записаний у книзі, переданій від попередніх царів, і що він має проявити велику щирість і повагу до цього методу, перш ніж читати цю книгу.

Три дні по тому цар У надягнув корону і струнко встав обличчям на схід. Він із повагою попросив Цзян Цзия прочитати йому цю книгу. Отже, Цзян Цзия почав читати: «Той, хто старанний в управлінні країною, шанує Небо і позбавляється ліні та прагнення до задоволень, справи того процвітатимуть. Той, хто нехтує своїм обов'язком, жадає затишку, у того справи приходитимуть у занепад. Якщо в людини праведності більше, ніж особистих бажань, то його справи будуть успішними; інакше — якщо особистих бажань більше, ніж праведності — його плани зірвуться. Ось шлях, який легко зберегти, простий і дієвий, і якому завжди могли б слідувати майбутні покоління».

Почувши це, У-ван відчув, що сказане є дуже правильним і перейнявся ще більшою повагою до цього способу. Він наказав написати ці слова на дзеркалі, умивальнику, стовпах, дверях і вікнах, аби він міг попереджати і заохочувати себе цими словами весь час.

Хоча У-ван був царем, але все одно дослухався порад мудреців і на основі сказаного ними виправляв свою поведінку і думки, прагнучи досягти чистої мудрості, яка б дозволила йому зрозуміти волю Небес.

Завдяки цьому правління династії Чжоу тривало 900 років, адже її царі слідували задумам засновника династії, вдосконалювали свою моральність, шанували Небо і були милосердними до людей.


Читайте також:

Історія Китаю (16): Філософ Лао-цзи — засновник шляху Дао

Історія Китаю — від давнини до сучасності 

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...