• Історія Китаю (32): Сяо Хе: один із «стовпів» династії Хань (частина 1)

  • Середа, 9 липня 2014 року
Сяо Хе, перший міністр імператора Гаоцзу династії Хань (Лю Бана), був відомий своїми добрими порадами, далекоглядністю і прихильністю інтересам народу

Сяо Хе, перший міністр імператора Гаоцзу династії Хань (Лю Бана), був відомий своїми добрими порадами, далекоглядністю і прихильністю інтересам народу. Ілюстрація: Б.Сяо/Велика Епоха

Лю Бан був першим імператором династії Хань (206 р. до н.е. — 220 р. н.е.). Він зміг вступити на престол значною мірою завдяки видатним здібностям його підлеглих.

Сяо Хе був одним із тих, кому Лю Бан довіряв найбільше. Завдяки його добрим порадам, далекоглядності та відданості народу Сяо Хе вважається одним із «Трьох героїв династії Рання Хань».

Сяо Хе почав свою службу державного діяча під час династії Цінь (221—206 до н.е.) чиновником низького рангу. Він був відомий тим, що завжди чітко і справедливо справлявся зі складними проблемами, за що його постійно підвищували на посаді.

Сяо Хе з Лю Баном були з одного містечка, знали один одного з дитинства і стали близькими друзями. Сяо Хе завжди допомагав Лю Бану, який у той час був чиновником на нижчій ніж він посаді.

Мудрі поради


В кінці династії Цінь через продажні дії уряду виникло безліч бунтівних армій. Лю Бан, ставши першим командувачем однієї з таких армій, підкорив столицю Цінь — Сяньян.

Кажуть, що, коли війська Лю Бана увійшли до міста, на відміну від всіх інших, хто кинувся грабувати царські скарбниці в пошуках золота та інших коштовностей, Сяо Хе ретельно зібрав і зберіг багато юридичних документів, а також географічні та господарські записи.

Пізніше, коли Лю Бану довелося воювати з іншими арміями за трон, збережені Сяо Хе матеріали виявилися безцінними. Вони містили детальну інформацію про населення, умови на місцях, а також технічні дані фортець, проходів та інших стратегічних місць.

Сяо Хе володів мистецтвом переконання і зміг залучити багато обдарованих людей служити Лю Бану. Одним із таких людей був Хань Сінь, який був генієм військового мистецтва.

Коли Хань Сінь щойно приєднався до армії Лю Бана, його призначили всього лише офіцером, що відає поставками армії продовольства. Зрозумівши, що Лю Бан не оцінив його здібностей, Хань Сінь вирішив піти із групою інших повстанців, які бажали знайти армію, гідну їхніх умінь.

Почувши, що той поїхав, Сяо Хе кинувся наздоганяти Хань Сіня, переслідуючи того день і ніч, поки врешті-решт йому не вдалося переконати його повернутися. Ця подія стала відомою як «Сяо Хе переслідує Хань Сіня під місяцем».

Цей вираз став прозивним і зараз використовується для опису ситуації, коли мають негайно бути вжиті термінові заходи, без отримання офіційного дозволу.

Лю Бан не знав про задум Сяо Хе, а тому вирішив, що той теж дезертирував. Коли Сяо Хе повернувся разом із Хань Сінєм, Лю Бан здивувався. Він запитав Сяо Хе, чому з усіх дезертирів він вирішив повернути саме Хань Сіня.

На це Сяо Хе відповів, що впевнений, що Лю Бану без Хань Сіня не вдасться перемагати в битвах. Після багатьох умовлянь Лю Бан дослухався поради Сяо Хе і призначив Хань Сіня головнокомандувачем армії.

Під командуванням Хань Сіня армія Лю Бана виграла безліч боїв, завдяки чому Лю Бан зрештою зміг об'єднати Китай і стати першим імператором династії Хань — Хань Гаоцзу.

Лю Бан високо цінував поради Сяо Хе і, коли став імператором, нагородив того, дарувавши йому право носити меча та взуття при імператорському дворі, що було високою честю.


Читайте також:
Історія Китаю (13): Цзян Цзия — радник, що допоміг закласти династію Чжоу
Історія Китаю (33): Чжан Лян — талановитий радник першого імператора династії Хань
Підписатися:

Г

Д

Ж

І

Й

К

Л

М

Н

О

П

С

Т

У

Ф

Х

Ц

Ч

Ш

Ю

Я

Коментарі