• Культура стародавнього Китаю: Цитувати канони і базуватися на класиках — ідіома 52

  • Понеділок, 23 червня 2014 року
Сюнь Шуан писав про традиційні цінності й етикет в епоху династії Хань. У своїх есе він цитував класиків, сподіваючись виправити неправильні уявлення і вчинки людей свого часу

Сюнь Шуан писав про традиційні цінності й етикет в епоху династії Хань. У своїх есе він цитував класиків, сподіваючись виправити неправильні уявлення і вчинки людей свого часу. Ілюстрація: Сенді Джин/Велика Епоха

У період династії Східна Хань (25—220) місцевим правителем області Вей служила людина на ім'я Сюнь Шу. Він належав до 11-го покоління Сю́ньцзи або сім'ї Сюнь і був одним із найбільш витончених мислителів свого часу.

Сюнь Шу (83—149) мав вісім синів, кожен із яких був дуже добрим, обдарованим, освіченим і хоробрим. Його сини були відомі як «Вісім драконів сім'ї Сюнь». Сюнь Шуан (128—190) — це шостий син, але, мабуть, він був найкращим з них усіх.

Як і його брати, Сюнь Шуан виявився талановитим хлопчиком. Він дуже любив вчитися і до 12 років вже був здатний із легкістю освоїти давні китайські книги, такі як «Лунь юй» і «Літопис Весни й Осені».

У 166 році Сюнь Шуан став придворним чиновником. Це був бурхливий час, тому кілька років по тому він залишив своє рідне містечко і вирушив до південної частини Китаю. Залишаючись там протягом 10 років, він присвятив багато часу написанню книг.

У ті часи мало хто дотримувався належного етикету і моральності. Люди не оплакували своїх батьків і дружин, коли ті вмирали, а звичай вимагав цього, або давали імена своїм померлим батькам чи родичам неофіційно, тоді як такі імена мали були бути даровані лиш офіційно.

Щоб виправити ці хибні уявлення і вчинки, Сюнь Шуан докладно описав традиційні цінності й етикет. Він використовував багато посилань і цитат давніх класиків і записів.

Його зусилля принесли гарні результати. Есе вплинули на мислення людей і викорінили деякі погані звички того часу, хоча й не повністю.

У пам'яті людей наступних поколінь Сюнь Шуан залишається впливовим політичним діячем та істориком періоду династії Східна Хань.

З історії, яка була розказана Сюнь Шуаном і записана у Книзі династії Хань (1), утворилася ідіома引經據典 (yǐn jīng jù diǎn). Ця ідіома буквально перекладається як «цитувати канони і базуватися на класиках» й означає дуже багато посилатися на авторитетні труди.

Сьогодні люди використовують цю ідіому для опису промови чи тексту, що включає багато посилань і цитат з авторитетних книг.

Примітка:

«Книга пізньої Хань» (後漢書, Hòu Hàn Shū) — класична праця з історії Китаю, складена в основному Фань Йє (398—445). Вона охоплює період династії Хань приблизно 6—189 рр.

Лілі Чу, Велика Епоха


Читайте також:

Культура стародавнього Китаю: За першого барабанного бою бойовий дух найвищий — ідіома 51

Культура стародавнього Китаю: Любити те, чого ніколи не бачив — ідіома 50

Культура стародавнього Китаю

Китайські ідіоми: глибока мудрість народу Піднебесної

Підписатися:

Г

Д

Є

З

К

Л

М

Н

О

П

Р

С

Т

У

Я

Social comments Cackle

загрузка...